İçişleri Bakanlığından Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi! Yeni Kurallar Valiliklere Bildirildi!

İçişleri Bakanlığı tarafından 23,24,25 ve 26 Nisan tarihlerinde sokağa çıkma yasağı kararı uygulanacak 30 büyükşehir ve Zonguldak valiliklerine yasak kaideleri hakkında bir genelge gönderildi. Buna göre 23 ve 24 Nisan'da bakkal ve marketler 09:00 ile 14:00 arasında açık olabilecek.

İçişleri Bakanlığından Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi! Yeni Kurallar Valiliklere Bildirildi!
21 Nisan 2020 - 01:10

 

İçişleri Bakanlığı tarafından yeni sokağa çıkma yasağının kurallarının belirlendiği bir genelge ilgili valiliklere gönderildi. Bu genelgede 23 Nisan, 24 Nisan, 25 Nisan ve 26 Nisan'da sokağa çıkma yasağı uygulanacak olan 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanacak yeni kurallar açıklandı.

Genelgede yer alan ifadelere göre; 23 Nisan Perşembe günü ve 25 Nisan Cuma günü bakkallar ve marketler 09:00 ile 14:00 saatleri arasında açık olacak ve hizmet verebilecekler. Ayrıca 21 Nisan Salı günü ile 22 Nisan Çarşamba günü bakkal ve marketler 08:00 ile 23:00 saatleri arasın açık olabilecekler.

23 Nisan Perşembe günü ve 24 Nisan Cuma günü 09:00 ile 14:00 arasında açık olacak bakkal ve marketlerden vatandaşlar alışveriş yapabilecekler. Araç kullanmamak şartıyla evlerine en yakın bakkal ve marketlerden sadece zorunlu ihtiyaçlarını temin edebilecek vatandaşların sürekli hareketliliğine imkan tanınmayacak. Bununla birlikte 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşların bu alışveriş için sokağa çıkmasına izin verilmeyecek. Ayrıca bakkal ve marketlerin evlere servis yapmalarına imkan tanınacak.

Genelgede yer alan ifadelere göre 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar günlerinde tüm bakkal ve marketler kapalı olacak.

Sokağa çıkma yasağı süresince fırınlar açık olabilecek ve kendi araçlarıyla vatandaşlara ekmek satabilecekler. Bunun yanında tatlı üretimi yapılan iş yerlerinin de açık olmasına izin verilecek. Tatlı satışları sadece evlere servis şeklinde yapılacak.

Ramazan ayı sebebiyle 4 gün sokağa çıkma süresi boyunca evlere servis yapan lokanta ve restoranlar açık olabilecekler.

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışı yapan iş yerleri açık olabilecek. Hastaneler ve eczanelerin açık olmasına izin verilecek. Kamu görevi yapan vatandaşlar bu hizmetlerin sürmesi için yasak kapsamında olmayacaklar. Televizyon, gazete ve radyolarda çalışanlara müsaade edilecek.

Öte yandan bundan önceki sokağa çıkma yasağında uygulanan kurallar bu yeni yasak döneminde de geçerli olacak.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum