İçişleri Bakanlığı Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması Yaptı

Türkiye'de 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta hafta sonu boyunca uygulanan sokağa çıkma yasağı ile ilişkili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. İçişleri Bakanlığı hafta sonu boyunca belirtilen şehirlerde denetimlerin gerçekleştirildiğini ve bu denetimler sonucu sokağa çıkma yasağı kararını ihlal eden 20.398 vatandaş hakkında adli ve idari işlem yapıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması Yaptı
19 Nisan 2020 - 23:08

Türkiye'de hafta sonu boyunca 30 büyükşehirde ve Zonguldak'ta koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu yasağa vatandaşların çok büyük çoğunluğu riayet ederken İçişleri Bakanlığı konuya ilişkin olarak bir açıklama yaptı.

Sokağa çıkma yasağının 19 Nisan 2020 Pazar gecesi saat 24:00'da sona ereceğini duyuran İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında vatandaşların alınan karara yüksek oranda uyum gösterdiği belirtildi. Bakanlık, vatandaşların bu hassasiyetine teşekkür ederek karşılık verdi.

Sokağa çıkma yasağı kararının uygulandığı 31 şehirde yapılan denetimlerde 20398 vatandaş hakkında adli ve idari işlem yapıldı. Kuralları ihlal edenlere kanunda belirtilen miktarda cezalar uygulandı.

Sokağa çıkma yasağının gece 24:00'da sona ereceğinin hatırlatıldığı açıklamada, saat 21:00'da kapanması gereken market, süpermarket gibi iş yerlerinin açık olması halinde hem iş yeri sahiplerine hem de buralarda alışveriş yapan vatandaşlara adli ve idari işlem yapılacağı ifade edildi. Yasak bulunmayan yerlerde sosyal mesafe kurallarına uymayan vatandaşlar için de adli işlem başlatılacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yarın ve diğer günlerde tüm gün boyunca polis ve jandarma ekipleri market, süpermarket, pazar yerleri, alışveriş merkezli ve toplu halde bulunulan tüm yerlerde denetimlere devam edecekler.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların istisnalar dışında sokağa çıkma yasaklarının devam ettiğini belirterek buna göre davranmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum