Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte süreç hakkında heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Vatandaşa bayram öncesinde devlet tarafından 500 lira bayram harçlığı ödemesi yapılacağı iddia edilmişti. Bir süredir ortada dolaşan bu iddialar sonrasında konu hakkında süreç netlik kazanmaya başladı. Açık Kapı uygulamasının vatandaşın kullanıma sunulması bu iddiaları daha güçlü bir hale getirdi. Açık Kapı uygulaması üzerinden sosyal yardım ve destek ödemeleri yapılıyor. 

Kurban Bayramı öncesinde 500 lira bayram harçlığı almak için Açık Kapı uygulaması üzerinden sorgulama yapılabileceği konuşuluyordu. Bunun üzerine vatandaş iddiaların ardı arkasını araştırmak adına harekete geçti. 

500 LİRA BAYRAM HARÇLIĞI ÖDEMESİ YAPILACAK MI?

14

İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde Açık Kapı uygulaması hayata geçirilmişti. Bu uygulama ile birlikte artık vatandaşın sosyal yardım ve destek anlamında gerçekleştirilen tüm başvuruları hızlı ve doğrudan valiliklere ve kaymakamlıklara gönderilecek. Sistem üzerinden yapılan başvurular daha hızlı bir biçimde incelenebilecek. Böylece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden hem maddi hem de gıda olmak üzere çeşitli yardımlar yapılacak. 

Açık Kapı uygulamasına girildiği zaman çeşitli desteklerle ilgili başvuru formları bulunuyor ancak inceleme sonrasına Kurban Bayramı öncesinde bayram harçlığına yönelik bir açıklamanın bulunmadığı belirlendi. İçişleri Bakanlığı gelen iddiaların yoğunlaşması üzerine bir açıklama yapmak zorunda hissetti. Sürecin sonunda resmi kurumlar haricinde yapılan, sosyal medyada dolaşan ve doğruluk payı bulunmayan açıklamalara inanılmaması gerektiğinin altı çizili. Vatandaşlara bu açıklamaya göre 500 lira bayram harçlığı ödemesi yapılmayacak. 

KURBAN BAYRAMI TARİHLERİ NE ZAMAN?

Kurban Bayramı tatili için sayılı günler kaldı. Resmi olarak yapılan açıklamalar sonrasında 20 Temmuz Kurban Bayramı'nın ilk günü olarak belirlendi. 24 Temmuz tarihine kadar sürecek olan bayramı hafta sonu tatili ile birleşmesinin ardından uzun bir tatil olarak belirlendi.