İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sokağa Çıkma Yasağının Uzatılıp Uzatılmayacağı Hakkında Net Konuştu! Bakan Soylu Eleştirileri Önce Kabul Etti Sonra Cevap Verdi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin 31 şehrinde 2 gün süreyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı hakkında kendisine yapılan eleştirilere cevap verdi. Bakan Soylu, eleştirileri kabul ettiğini söylerken sokağa çıkma yasağının uzatılıp uzatılmayacağı hakkında net konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sokağa Çıkma Yasağının Uzatılıp Uzatılmayacağı Hakkında Net Konuştu! Bakan Soylu Eleştirileri Önce Kabul Etti Sonra Cevap Verdi!
12 Nisan 2020 - 10:00

Türkiye'de cuma gecesi 31 şehirde alınan sokağa çıkma yasağı kararının ardından tartışmalar devam ediyor. Cuma akşamı saat 21:00'da açıklanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlar alışveriş yapmak amacıyla marketlerde ve fırınlarda uzun kuyruklar oluşturdular. Büyük kalabalıkların meydana gelmesi ile koronavirüsün daha çok yayılmasına imkan tanındı. Bu yaşananlar karşısında ise sokağa çıkma yasağı kararında imzası bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu eleştiri oklarının hedefi haline geldi.

ELEŞTİRİLERİ KABUL EDİYORUM

Bakan Süleyman Soylu, Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ahmet Hakan'ın sorularına cevap verdi. Ahmet Hakan bugünkü yazısında Bakan Soylu'nun cevaplarına yer verdi. Bakan Soylu eleştirileri kabul ettiğini belirterek, “Zamanlama açısından alınan karar bizim bakanlığımıza aittir. Bu sebeple bütün eleştirileri kabul ediyorum. Hatta şahsıma yapılan hakaretleri de kabul ediyorum.” dedi.

SOKAKLARDAKİ YIĞILMAYI ÖNGÖREMEDİK!

Sokağa çıkma yasağı kararının ardından evlerinden dışarıya çıkan vatandaşların sınırlı bir kitle olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yaklaşık 2 saatlik bir sürede bazı bölgelerde yığılma oldu. Ben bunu öngöremedim. Bu konuda eksikliğimiz olmuş. Ama yine de o saatlerde sokaklarda oluşan kalabalıkların çok büyük problemler doğuracağını düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NEDEN 21:00'DA AÇIKLANDI

Sokağa çıkma yasağı kararı alan ülkelerin bunu iki üç gün önceden duyurması ile marketlerde büyük yığılmalar yaşandığı için Türkiye'de kararı daha erken duyurmak istemediklerini söyleyen Bakan Soylu, “Türkiye'de marketler saat 21:00'da kapanıyor. Biz bunu dikkate alarak yasak kararını bu saatten sonra açıkladık. Bize yapılan bir başka eleştiri de kararı 23:59'da açıklamamız gerektiği şeklindeydi. Bu hiç insani olmazdı. Vatandaşımız ziyarette olabilir, misafirlikte olabilir veya iş ile alakalı evinden başka bir yerde olabilir. Biz çıkıp sokağa çıkma yasağı ilan ettik desek onlar zor durumda kalacaklardı. Süre vermemiz gerekiyordu.” ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZAYACAK MI?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağının uzatılmayacağını vurgulayarak, “Sokağa çıkma yasağı kesinlikle hafta içine sarkmayacak. Biz üretim ve tedarik zinciri zarar görmesin diye hususiyetle bunu hafta sonu uyguladık. Pazartesi günü vatandaşlarımız sosyal izolasyonu korumak şartıyla normal hayatlarına geri dönecekler. Bu gece 23:59'da bu yasak sona erecek.” dedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum