Çok daha önceden, iki defa tekrarlanan İstanbul seçimleri sırasında başlayan “terörist çalıştıracaklar” propandası henüz bitmemişken, iktidar kanalından önce İçişleri Bakanı Soylu, sonrasında ise AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sayıları birlerinin beyanını tutmasa da İBB’de terörist çalıştırıldığı söylemleri ve iddiaları gelmiş sonrasında ise Türkiye İçişleri Bakanı sosyal medyadan inceleme başlattığını duyurmuştu.

Konu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından, konu ile ilgili resmi talep ve sorularına cevap alamadığı gerekçesi ile ciddiyetsiz bulunup “teröristse sokakta ne işi var? Tut kulağından tutukla” cümlesi ile noktalanmıştı.

İnceleme başlatıldıktan sonra herhangi bir şey bulunmaması, kamuoyuna ciddi bir belge eşliğinde açıklama yapılmaması sürerken İBB’den ihale dosyaları gibi farklı kayıt ve belgeler talep edilmiş sonrasında ise yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuya ilişkin araştırmadan ve hiçbir belgenin talep edilmesinden rahatsızlık duymadıklarını dile getirip sadece CHP dönemine kadar herhangi bir inceleme geçirmeyen bir belediye olduklarının altını çizerek konuyu kendi gündeminde kapatmıştı.

Tüm bu gündem konularından sonra ise bu defa İBB hakkında özel teftiş başlatılmasının doğru bir karar olduğunu söyleyen Süleyman Soylu katıldığı A Haberde  "Bazı gazetecilere maaş vermek sizi haklı çıkarmaz. Bazı gazetecilere her ay 15 bin lira, bazı gazetecilere her ay 30 bin lira maaş bağlamak sizi haklı çıkarmaz" şeklinde konuşarak olayı başka bir konuya getirmişti.

Bakan Soylu 10 bin dolar alan siyasetçiyi savcılığa bildirdi - SİYASET Haberleri

Soylu'nun iddialarına yanıt veren İBB Sözcüsü Murat Ongun ise sosyal medyasından "Bakan bu akşam da A Haber'de 'ciddi' iddialarda bulundu. İnşallah bu kez ispat eder" diye konuştu.

Ancak tam bu gündemin ardından İBB’nin haber sitesinde ilginç ve çarpıcı bir paylaşım yapılınca “cevap” olarak değerlendirilerek çok fazla etkileşimde bulunuldu. Daha çok esprili bir dille yorumlanan İBB paylaşımı traji komik yorumlar aldı.

Paylaşımda İçişlerine atanan Cihat Biradlı adında bir vatandaş bu atamayı İlçe başkanı desteği, İçişleri Bakanı teveccühü ve Cumhurbaşkanı takdiri olarak duyuruyordu.