Bir taraftan döviz kurlarının gerilemesine istinaden indirim çağrılarına yanıt veren dev marketler haber olurken bir yandan da vatandaş marketlere koşmaya başladı.

Ancak market fiyatlarındaki indirim haberleri sevindirirken fiyatlar arasındaki fahiş farklar dikkat çekiyor. Zira tüketici şimdi de aynı üründe yüzde 40’a varan fiyat farkları ile karşılaşıyor.

Geçtiğimiz hafta ilk indirimi yapan Tarım Kredi’nin ardından dün büyük zincir marketler tek tek indirim kararı açıkladı. Migros ile CarrefourSa başta olmak üzere İstanbul’da 1800 mağazayı temsil eden 38 yerel market de yüzde 30’a varan indirim açıkladı.

İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere de “Üyelerimiz her ürün grubunda değişmekle birlikte temel ihtiyaç maddeleri, meyve sebze, temizlik ürünleri, kağıt gruplarının bir kısmında, yüzde 20’den başlayıp yüzde 30’lara varan oranlarda indirime gitti. Hükümetten bu hamle gelmeseydi tedarik zinciri kırılmak üzereydi, rafa koyacak ürün bulamazdık, şu anda piyasa rahatladı” dedi.

daricada-marketlere-fiyat-ve-stok-denetimi-gerceklestirildi-3-1-1639991929

Tüm bu beyanlara ve uygulamalara rağmen fiyatlardaki indirim oranlarının karışıklığı, farklı marketlerde farklı fiyatlar ile karşımıza çıkan fiyat farklılıkları yeni sorulara neden olmaya başladı.

Bu karmaşık sürecin için de Tüketici Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Ağaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde “marketlerden zamlı ürün alan vatandaşların aynı ürünü 14 gün içerisinde iade etme haklarını olduğu” uyarısını hatırlamakta yarar var diye düşünüyoruz.

"Fiyatlar daha da artacak" beklentisiyle vatandaşın evine gıda ürünü stokladığını hatırlatan Ağaoğlu "Bu ürünlerin bir çoğu pahalı fiyatlardan alındı. Kanunen 14 gün iade etme hakkı var. Eğer indirimler başlayacaksa -ki birçok kalemlerde görülebilir bu- vatandaş, alışveriş fişini ibraz ederek pahalıya aldığı ürünleri iade edebilir" demişti.

Ayrıca Tüketici Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Ağaoğlu uyarısına " E-ticaret'te şartsız iade hakkı var. Fiziki yapılan gıda alışverişlerinde ise, ürün ambalajından çıkmadıysa marketler iade alabilir. Böylece vatandaş, o ürün ucuzlayınca daha uyguna tekrar alabilir" cümlelerini de eklemişti.