Hükümetten Son Dakika Hamlesi! Kamu Bankaları Vatandaşlara Daha Çok Kredi Dağıtacak!

Hükümet, kamu bankalarının kredi imkanlarını daha çok arttırabilmek için bu bankalara verilen sermaye desteğini yükseltmek amacıyla çalışmalara başladı. Bloomberg, tarafından yapılan habere göre geçen yıl 28 milyar TL destek verilen kamu bankalarına 2020 bütçesinde 32,5 Milyar TL'lik destek eklenmişti. Kamu bankaları sadece son bir ayda vatandaşlara 73,7 milyar TL'lik kredi kullandırdı.

Hükümetten Son Dakika Hamlesi! Kamu Bankaları Vatandaşlara Daha Çok Kredi Dağıtacak!
20 Nisan 2020 - 13:10

Türkiye'de bankaların vatandaşlara kredi vermeleri için her yol denenmeye başlandı. Son olarak Bankacılık Düzenleme ve Deneketle Kurumu (BDDK) özel bankaların daha çok kredi vermesini sağlayacak bir düzenleme yapmıştı.

Bloomberg'in haberine göre şimdi de kamu bankalarının kredi musluklarının açık bir şekilde faaliyet gösterebilmesi için hükümet tarafından bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma neticesinde kamu bankalarına verilen sermaye desteği arttırılacak.

Kamu bankaları son bir ay içerisinde vatandaşlara kredi dağıtma konusunda oldukça bonkör davrandı. Bu eli açık tutum nedeniyle Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından vatandaşlara dağıtılan toplam kredi tutarı 73,7 Milyar TL'ye ulaştı.

Hükümet tarafından kamu bankalarına sağlanacak olan sermaye desteğinin ne kadar olacağı şimdilik netlik kazanmadı. Bu bankaların elde edecekleri sermaye desteklerine göre vatandaşlara sundukları kredi imkanlarını devam ettirecekleri belirtildi.

Öte yandan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından verilen Temel İhtiyaç Desteği Kredisi'nin finansmanı bu bankaların sermayelerinden karşılanmadığı ve bu kredinin arkasında Kredi Garanti Fonu'nun garantörlüğünün bulunduğu belirtildi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum