Hükümetin Son Müjdesi Sürpriz Vergi İndirimi! Vatandaş Daha Az Vergi Ödeyecek!

Türkiye'de vergi sistemi üzerinde çok radikal bir değişikliğe hazırlık yapılıyor. Kurumlar vergisinde sürpriz bir indirime hazırlanan hükümet bu yeni oranı 2021 yılı itibariyle uygulamaya başlayacak. Yapılacak vergi indiriminin ise 10 Milyon TL ve üzerinde ciro yapan şirketleri kapsayacağı bildirildi. Ayrıca daha çok sayıda vergi indirimi ile vergi toplanılabilirliği yükseltilmeye çalışılacak.

Hükümetin Son Müjdesi Sürpriz Vergi İndirimi! Vatandaş Daha Az Vergi Ödeyecek!
14 Ekim 2020 - 20:00

Türkiye'de ekonomik canlılığı yükseltmek isteyen ekonomi yönetimi sürpriz bir şekilde vergi indirimlerini gündeme aldı. Vergi toplama oranını üst seviyeye çıkarmak isteyen hükümet yetkilileri hem vatandaşların bireysel hem de kurumsal olarak ödenen vergilerde sürpriz indirimler yapmaya hazırlanıyor. 

VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR

Vergi konusunda iş dünyasının bir süredir ortaya koyduğu talepleri uzun bir aranında ardından ciddi bir şekilde hükümet tarafından karşılık buldu. Elde edilen bilgilere göre kurum kazançlarında uygulanan kurumlar vergisi oranında 2021 yılından itibaren geçerli olmak kaydıyla indirim yapılması kararlaştırıldı. Yeni indirim ile kurumlar vergisi oranının ise yüzde 15 ile yüzde 18 arasına düşürüleceği belirtildi.HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI ÇALIŞMALARA BAŞLADI!

Koronavirüs salgını nedeniyle piyasalarda meydana gelen sıkışıklığı aşabilmek için çok sayıda tedbir kararı alıp bunu uygulamaya sokan hükümetin son aldığı ekonomik tedbir vergi indirimi oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda kurumlar vergisinin düşürülmesine yönelik hummalı bir çalışma başlatıldı.

İŞLETMELER DAHA AZ ORANDA VERGİ VERECEKLER

Kurumlar vergisinde yapılacak olan sürpriz indirimlerin detayları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Sızan ilk bilgilere göre 10 Milyon TL ve üzerinde ciroya sahip olan işletmeler için kurumlar vergisi yüzde 15'e düşürülecek. En yüksek kurumlar vergisi ise yüzde 18 olacak. Bu şekilde işletmelerin cirolarını arttırmaya yönelik bir teşvik uygulamaya sokulurken vergi toplama oranında da ciddi bir başarının elde edilmesi amaçlanıyor.SÜPRİZ VERGİ İNDİRİMLERİ YAPILACAK

Sürpriz vergi indirimi haberleri iş dünyasına büyük bir moral olurken vatandaşlar ise vergi indirimlerinin tüm halka yayılması gerektiğini ifade etmeye başladılar. Ekonomi yönetimi sadece iş dünyasını değil vatandaşların yaygın olarak ödedikleri vergi kalemlerinde de indirim yapmaya hazırlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum