Çin merkezli üretilen telefonlarda yerleşik sansür uygulandığının tespit edilmesi üzerine hükümet, Xiaomi telefonların çöpe atılmasını ve yenisinin satın alınmamasını istedi.

Litvanya Savunma Bakanlığı ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin birlikte hazırladığı rapor sonrasında Xiaomi, Çin'de bulunan akıllı telefonlarında "Özgür Tibet", "Çok yaşa bağımsız Tayvan", "demokrasi hareketleri" gibi Çin'in karşı olduğu terimleri tespit etme ve sansürleme özelliğini cihaza yerleştirmiş bulunuyor.

Avrupada'ki telefonlarda da tespit edildi

Bakanlık, bu özelliğin ülkemizde de satışa sunulan Xiaomi Mi 10T 5G telefonlarda da bulunduğunu tespitetti. Ancak bu özelliğin henüz etkin olmadığnı tespit ettiklerini belirten bakanlık görevlileri, uzaktan müdahale ile yerleşik sansürün aktif edilebileceği uyarısında bulundu.

Gözden kaçırmayın

Gossippasta Hesabına Ne Oldu? Gossip Pasta İnstagramı Neden Kapandı? Gossippasta Hesabına Ne Oldu? Gossip Pasta İnstagramı Neden Kapandı?

449 terim engellenmiş durumda

Yayınlanan raporda toplam 449 Çince terimin sansür listesinde olduğu belirtiliyor. Yerleşik sansürün tarayıcı üzerinden yapılan aramalarda da uygulandığı dile getirildi. Savunma Bakanlığı, Litvanya'da yaşayan vatandaşlarından Xiaomi marka telefonlarını çöpe atmalarını ve aynı markaya ait başka bir telefon almamaları gerektiğini vurguladı.

Savunma Bakanı Yardımcısı Margiris Abukevicius, raporun yayınlanmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada şu "Tavsiyemiz yeni Çin telefonlarını satın almamanız ve daha önce satın alınmış olanlardan da mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmanızdır." açıklamasında bulundu.