Sigortalı olarak çalışan kadın vatandaşlarımız için 6 yıl erkenden emekli olabilme şansı sunan doğum borçlanmasından vatandaşlarımız faydalanabilecek. SGK pirim ödemeleri konusunda geriye dönük olan doğum borçlanmasını gerçekleştirmiş vatandaşlara erken emekli olma şansı sunuyor.

SGK’lı olarak çalışmaya devam eden kadın vatandaşlarımız için önem arz eden konulardan birisi de doğum borçlanmasıdır. Sigorta pirim ödemeleri geriye dönük ödemeler noktasında borçlanma yapmış olan vatandaşlarımız için önemli bir fırsat sunuyor. Bu şekilde her yıl binlerce kadın vatandaşımıza emekli olma şansı doğuyor. 6 yıl erken emekli olabilme şansınızı bu sayede elde edebilirsiniz.

Kadın vatandaşlarımız için sunulmuş olan bu avantaj ile hayatlarına kolaylık sağlaması gündem konusu. SGK olarak bir iş yerinde çalışma sürdüren vatandaşlarımız doğuma yönelik geriye doğru sigorta borçlanması yapabilmektedirler. Bu borçlanma da diğer vatandaşlardan 6 yıl erken emekli olabilme şansını doğuruyor. Bu fırsatı çalışan ve anne olan kadınlar değerlendirebilir.

Doğum Borçlanması Yapan Kadın Vatandaşlarımız Erken Emekli Olabiliyor!

Çalışmaya devam den kadın vatandaşlarımız, bağlı bulundukları iş yerlerinden çıkışı verilmeden bir süre doğum iznine ayrılabiliyorlar. Bu durum ise hem doğum öncesi hem doğum sonrası ciddi bir mağduriyete yol açıyor.

Bu durumla karşı karşıya kalan SGK farklı bir uygulamayı yürürlüğe soktu. İş hayatından kısa bir dönem için bile olsa ara vermek zorunda kalan kadın vatandaşlarımız için 6 yıl erken emekli olabilme imkânı sundu. İstenmiş olan şartları sağlayan kadın vatandaşlarımız SGK üzerinden yazılı bir biçimde başvurularını yapabilecekler. Bu şekilde 6 yıl erken emekli olabilme şansını da yakalamış olacaklar.

hukumet-acikladi-cocugu-olan-vatandaslar-icin-emeklilik-yasi-dusuyor-erken-emekliligin-yolu-aci

Kadın vatandaşlarımız sigortalı bir şekilde çalışmaya devam ettiği takdirde doğum yapmış olmaları ve çocuklarının da yaşamına devam edebiliyor olmaları şartı aranmaktadır. Her kadın vatandaş için toplam 3 çocuk için borçlanma imkanı veriliyor. Çocuk başına 2 yıl gibi bir borçlanma durumu olmasından dolayı toplam 6 yıl gibi bir süre dikkate alınmaktadır. Böylece anne olan ve sigortalı çalışan kadın vatandaşlarımız 6 yıl gibi bir süre erken emekli olabilme şansını elde edebiliyorlar. Mevcut koşulları sağlamanız durumunda sizde erken emekli olma şansını elde edebilirsiniz.