Hukukçulardan Milyonlarca Vatandaşı Umutlandıran Değerlendirme! Kira Borçları Ertelenebilir Mi?

Koronavirüsün ekonomik hayatta meydana getirdiği olumsuzluklar sonucunda Türkiye'de çok sayıda vatandaş hem iş yerlerinin hem de konutların kiralarını ödeyemez hale geldiler. Kredi ve kredi kartları borçlarına öteleme imkanı tanınırken kiralarda böyle bir düzenlemeye şimdilik gidilmedi. Ancak hukukçuların görüşlerine göre koronavirüs nedeniyle ekonomik çöküntü yaşayan vatandaşlar bunu ispat etme şartıyla mülk sahiplerinden erteleme, indirim veya taksitlendirme gibi kolaylıklar talep edebilirler.

Hukukçulardan Milyonlarca Vatandaşı Umutlandıran Değerlendirme! Kira Borçları Ertelenebilir Mi?
23 Nisan 2020 - 09:58

 

Koronavirüs sağlık alanında yaptığı tahribatların yanında ekonomik bazda da büyük sorunların doğmasına neden oldu. Ölümcül salgın nedeniyle Türkiye'de çok sayıda iş yeri faaliyetini durdurmak zorunda kalırken milyonlarca çalışan da işlerini kaybederek ekonomik darboğazın içerisine düştüler. Bu durumda ise kira borçları vatandaşların belini bükmeye başladı. Kira borçları ertelenir mi?

Son dönemlerde artan kira ödemelerinin ödeme talepleri üzerine hukukçular araştırma yapmaya başladılar ve daha önce benzer durumlarda uygulanan ve erteleme imkanı sağlayan Yargıtay'ın emsal kararlarını ortaya çıkardılar. Buna göre koronavirüs sonrası ekonomik zarara uğrayan ve bunu belgeleyen vatandaşlar mülk sahiplerinden kira indirimi veya kira ertelemesi talep edebilirler.

Hukukçular kira indirimi veya ertelemesi konusunda vatandaşların koronavirüs nedeniyle zarara uğradıklarını belgelemelerini ve mülk sahiplerine kira indirimi veya kira ertelemesi taleplerini yazılı şekilde ulaştırmalarını tavsiye ediyorlar.

Yeni Şafak Gazetesi'ne konu hakkında mülakat veren Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Yeniocak, 2011 Van depreminde kira ertelenmesinin mahkemeye taşındığı ve Yargıtay'ın emsal bir karar verdiğini söyledi. Buna göre kiralarda erteleme veya taksitlendirme yapılabilir.

İş yerleri ve konutlarda kiralar konusunda iki ayrı uygulama meydana geldi. 26 Mart'ta yapılan son değişiklikle 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 arasında mülk sahipleri iş yerlerine kiralarını ödeyemedikleri gerekçesiyle tahliye davası açamıyorlar. Dört ay kira ödeyemeyen iş yerleri mülk sahipleri tarafı tahliye edilemeyecekler. Konutlarda ise bu imkan bulunmuyor. Kiralarını ödeyemeyen vatandaşlar evlerinden tahliye edilebilecekler.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum