HSK tarafından değerlendirilen FETÖ tehdidi dosyaları kapsamında incelemeye alınan 14 hâkim ve savcı açığa alındığı bildirildi.

Gözden kaçırmayın

Sosyal Medyada Dezenformasyon Yapan Hesaplara Hapis Cezası Geliyor! Sosyal Medyada Dezenformasyon Yapan Hesaplara Hapis Cezası Geliyor!

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSK) ByLock içerikleri deşifre olarak ortaya çıkan hâkim ve savcılara yönelik soruşturması devam ederken, kurul gerçekleştirdiği incelemenin sonucunda 14 hâkim ve savcının daha açığa alınmasına karar verdi.

14 hâkim ve savcı için flaş karar

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) mahrem yargı yapılanmasıyla ilgili başlatılan soruşturma dosyalarında aktif olarak görevde bulunan çok sayıda hâkim ve savcının kısa bir süre önce yeniden tespit edilmesi yargıdaki FETÖ tehdidini bir kez daha gündeme getirdi. Bu kapsamında aktif olarak kamuda görevli çok sayıda hâkim ve savcı ise itirafçıların beyanları, ankesör kayıtlarının ortaya çıkması, ByLock içerikleriyle birlikte örgütün çalışma evleri içerisinde kullandıkları sabit hatlardan yapılan görüşmelerde deşifre oldu.

14 hâkim ve savcı için flaş karar-1

Başsavcılıklarca HSK'ya bildirilen pek çok isim incelemeye alınırken Teftiş Kurulu'nda soruşturmaları tamamlanan 600 hâkim ve savcının dosyasının HSK Genel Kurulu'na gönderildiği belirtildi. Ayda iki kez gerçekleştirilen kurul toplantısında kendilerine gelen dosyaları ele alan kurul üyeleri bu içinde gerçekleştirdikleri toplantılarda 186 hâkim ve savcının dosyasını ele aldı ve gerekli görülen hakim ve savcıların savunmaların başvuruldu. Daha sonra yapılan son incelemelerin ardından ise 14 hâkim ve savcının açığa alınmasına karar verildi.