Sağlık

HIV virüsü hakkında Türkiye'ye kötü haber!

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Necla Tülek, “Dünya genelinde HIV virüsünde azalma eğilimi var. Ancak Türkiye başta olmak üzere Orta Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde ciddi bir artış söz konusu” dedi. Ayrıca Tülek, son 10 yıl içinde dünyadaki en çok artışın Türkiye’de olduğunu sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında Atılım Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde HIV virüsüne karşı farkındalık toplantısı gerçekleştirildi. Tıp öğrenciler ile öğretim görevlilerinin katıldığı bu toplantıda virüsün bulaşma yolları ve korunma seçeneklerine değinildi.

Prof. Dr. Tülek, son yıllarda dünyadaki HIV virüs artışının en çok yaşandığı ülkenin Türkiye olduğuna dikkat ederek şu açıklamalarda bulundu;

“Sayımız çok fazla olmasa da artış hızının çok yüksek olduğu görüşüyor. Türkiye’de yaklaşık 25 bin civarında vaka olduğunu düşünüyoruz. Yıl sonuna doğru bu rakamın yükseleceğini de tahmin ediyoruz. Ankara’ya baktığımızda da en az 2 bin kişinin tedavi aldığı biliniyor.”

Enfeksiyonun öldürücü değil tam aksine korunabilir bir hastalık olduğunu sözlerine ekleyen Tülek, açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Farkındalık gerçekten önemli. Bulaşma yollarının herkesin bilmesi gerekiyor. Ayrıca kuşku duyan insanların da test yaptırması gerekiyor. Aslında diğer hastalıklar gibi kronik bir durum olduğunu her platformda söylemekte yarar var. Bizim kampüsümüzde bu konuda sıkça toplantılar düzenleyecek ve öğrencileri bu konuda bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

HIV Virüsü Nedir?

HIV, AIDS’e yol açan bir virüs türüdür. Bağışıklık sistemine zarar verdikten sonra hastalığa neden olur. Bağışıklık sisteminin çalışmamasına sebep olan HIV virüsü, organ nakli ve HIV virüsüne sahip olanların kanlarına temas sonucunda bulaşmaktadır. Ayrıca bu virüs anneden bebeğe de bulaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı