Magazin

Hilal Kaplan kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla dikkatleri üzerine çeken Hilal Kaplan’ın hayat hikayesi merak konusu oldu. Vatandaşlar merakla, Hilal Kaplan kimdir? Kaç yaşında, nereli? Sorularının cevaplarını arıyor. Peki, Hilal Kaplan kimdir? Kaç yaşında, nereli?

HİLAL KAPLAN KİMDİR? KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

1982 yılında dünyaya gelen Hilal Kaplan, anadolu lisesinden mezun olduktan sonra burslu olarak girdiği Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji okudu.

Sonrasında ise Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Yüksek Lisansını tamamladı. Üniversite yıllarında okulda ve sivil toplum örgütlerinde aktif görevler alan Hilal Kaplan, üniversitede iken yürürlükte olan başörtüsü yasağına karşı çıkarak yıllarca mücadele etti.

2008 yılında, üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılması tartışmalarına “Biz henüz özgür olmadık” başlığı ile manifesto niteliğinde bir metinle katıldı. Metin ve beraberindeki tartışmalar aynı isimle kitaplaştırıldı. Ayrıca yüksek lisans tezi, “Türkiye’nin Ölmeyen Babası” ismiyle kitap olarak Timaş Yayınları’ndan çıktı.

Anadolu Yayıncıları Derneği’nden 2018 senesinde “Yılın Köşe Yazarı” ödülünü alan Hilal Kaplan, hâlen Sabah ve Daily Sabah yazarıdır.

Evli ve iki çocuk annesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı