HES Kodu Nasıl Alınır? Uygulama, SMS ve E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma İşlemleri!

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerden olan Hayat Eve Sığar (HES) kodu artık çok daha fazla yerde kullanılmaya başlandı. Seyahatlerden kamu kurumlarındaki işlemlere hatta bankalara kadar çok yerde gereken HES kodunun nasıl alınacağı ise merak konusu oldu. HES kodu nasıl alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır? Uygulama, SMS ve E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma İşlemleri!
25 Eylül 2020 - 14:30

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların hayatına HES kodu iyice girmeye başladı. Önce Şehirler arası seyahatlerde mecbur tutulan HES kodu artık bankalarda işlem yapmak isteyenlerden, kamu kurumlarında işleri olanlardan, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek sınavlara başvuracak vatandaşlardan talep edilmeye başlandı.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu olmadan Türkiye'de şu anda çok sayıda işlem yapılamıyor. Bu nedenle vatandaşlar HES kodu almanın yollarını araştırıyorlar. Hatta İstanbul'da bazı esnaflar HES kodu almaları için vatandaşlara 1 TL'den yardımcı olmaya başladılar. Peki HES kodu nasıl alınır? HES kodu alma işlemleri nasıl yapılır?

UYGULAMA İLE HES KODU ALMA İŞLEMİ

Akıllı telefonlara indirileyecek Hayat Eve Sığar uygulaması ile HES kodu alma işlemi yapılabilmektedir. Bu uygulamayı akıllı cihazlarına indiren vatandaşlar uygulamaya giriş yaptıklarında “HES Kodu İşlemleri” bölümünü tıklarlar. Burada “HES Kodu Oluştur” kısmı bulunmaktadır. HES kodu için kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

SMS İLE HES KODU ALMA İŞLEMİ

Cep telefonlarının SMS bölümüne HES yazıp boşluk bırakılır. Ardından sırasıyla aralarında boşluk bırakarak TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi yazılarak 2023'e mesaj gönderilir. Bu mesajın ardından Sağlık Bakanlığı sisteminde belirlenen HES kodu vatandaşlara yine SMS yoluyla bildirilir.

E-DEVLET İLE HES KODU ALMA İŞLEMİ

HES kodu almak isteyen vatandaşların kullanabilecekleri bir diğer sistem ile E-Devlet üzerinden yapılabilen işlemdir. Sağlık Bakanlığı'nın E-Devlet üzerindeki hizmetleri arasında bulunan Hes Kodu Sorgulama hizmetine giriş yapılır. Burada sol kısımda “HES Kodu Üretme ve Listeleme” bölümü vardır. Bu bölüm kullanılarak HES kodu temine dilebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum