Türk Lirasında yaşanan değer kaybı dünya gündemine oturmuşken, alınan Merkez Bankası kararları, doların 18 TL’yi görmesi, iğneden ipliğe fiyatların kısa bir sürede iki katına çıkması, hastanelerde yaşanan malzeme ve ilaç sevkiyatının durması, sağlıkçıların ve doktorların işi bırakması, öğretmenlerin KPSS sonuçlarına ters bir şekilde elenip isyan etmesi, “çarpılan küçük yatırımcı oldu” beyanları ile döviz kurlarının bir anda sert düşüşü, TÜİK’in tartışmalı enflayon rakamları, İstanbul Büyükşehir Belediye’sine özel soruşturma başlatılması, Muhalefet kanalının önce TÜİK’i sonra Milli eğitim Bakanlığı’nı ziyaret talebi ve kapılara kilit vurulması, Merkez Bankası’nın rezervlerinde (eksi) -55,7 milyar dolarlık tarihi dip seviye rakamı, gençlerin yoğun yurtdışı göçü derken ülke kutuplaşmada son seviyeye gelmişti.

İktidar yanlı destekler ve muhalefet yanlı eleştiriler ülke gündeminde karşı karşıya gelmişken yeni yıl heyecanını yaşadığımız dün gece bir ilk yaşandı.

Yurtiçinde ve yurtdışında ekonomi uzmanların, 20 Aralık 2021 tarihinde kur korumalı TL mevduatı ile ilgili alınan kararın ağır bir bilançoya sebebiyet vereceğini savunarak yeni yılda yeni zamlara uyarı yaptığı görüşler tam da yeni yıl gecesi gerçek oldu.

Kamuoyunda özellikle iktidar yanlısı olarak anılan uzmanlardan ve kaynaklardan bile “ne yapmaya çalışıyorsunuz” misali eleştiriye konu olan gece zamları sosyal medyaya da damgasını vurdu. Gece zam haberini alanlar ayrı, yeni yıla yeni zamlarla uyananlar ayrı sitem ettiler.

İşte sosyal medyada yer alan yeni yıl zam kararları ile ilgili yorumlar;