Devlet, çocukların Kırtasiye ve okul masraflarını karşılamaya, ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuru ile birlikte ihtiyaç sahibi çocuklara verilecek olan aylık ödeme tutarı güncellendi. 2022 yılı için her çocuk başına 1.250 lira devlet yardımı verilecek. Başvuru yapmak isteyenler başvuru işlemlerine e-devlet üzerinden tamamlayabilirken ödemeleri sepete ve kamu bankaları aracılığı ile yapılacak. Kırtasiye masrafları, okul masrafları için kullanılabilecek olan bu ödemeler çocuk başına veriliyor. Yani hane içinde eğitim gören çocuk sayısına göre başvuru yapmak mümkün.

her-cocuk-icin-1250-tl-devlet-yardimi-verilecek-ashb-yardim-odemeleri-icin-basvuru-e-devletten-2

HER ÇOCUK İÇİN 1250 TL ÖDEME YAPILACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir duyuru yaparak milyonlarca öğrenci için ödeme vereceklerini açıkladı. Bakanlık tarafından geçtiğimiz yıl içerisinde farklı kalemler de birçok ödeme yapılmış pandemi sürecinde vatandaşların bütçesinin rahatlamasına katkı sağlanmıştır. Çocuklu aileler için yapılan yardımlar da hız kesmeden 2022 yılı için devam ediyor. Okula giden çocuğu olan ailelerin başvuru yapması halinde 1.250 TL'ye çocuk başına ödeme alabilecekleri duyuruldu. Okul ve Kırtasiye masrafları için verilecek olan sosyal yardımlardan Her çocuk için faydalanmak mümkün.

her-cocuk-icin-1250-tl-devlet-yardimi-verilecek-ashb-yardim-odemeleri-icin-basvuru-e-devletten-1

BAKANLIK 170 MİLYON TL ÖDENEK AYIRDI

Yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının eğitim hayatına devam edebilmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kırtasiye ve okul masraflarını karşılamaya devam ediyor. Kırtasiye yardımı için Bakanlığın aylık 170 milyon TL ödenek ayırdığı öğrenildi. Bakanlığı sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden Detaylara ulaşmak mümkün.

her-cocuk-icin-1250-tl-devlet-yardimi-verilecek-ashb-yardim-odemeleri-icin-basvuru-e-devletten--3

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden karşılanacak olan öğrenci yardımı ödemeleri için başvuru işlemleri e-devlet üzerinden ya da Bakanlığın bünyesine bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılabiliyor. Yardımlaşma konusunda bulunmak isteyenlerin yanlarında yardımı başvuru dilekçesi, T.C. kimlik kartı, gelir beyanı ve sağlık raporu götürmeleri gerekiyor. Hane içinde yaşayan çocuk birden fazla ise başvurular tek tek yapılıyor. Yani her çocuk için yukarıda sayılan Evrakların hazırlanması ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına teslim edilmesi gerekiyor.

ÖDEMELER NE ZAMAN VE NASIL YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1250 TL öğrenci yardımı ödemeleri uygun bulunması halinde PTT aracılığı ile ya da kamu bankaları aracılığıyla yapılıyor. Başvuru sırasında banka hesabını beyan edenler ödemeleri bankadan çekebilirken Banka hesabı bulunmayanlar PTT şubelerinden ödemelerini alabiliyor. Ayrıca öğrenci yardımı ödemeleri aylık olarak veriliyor ve her ayın 15'inde hak sahibi olan vatandaşların hesabına 1250 TL olarak yatırılıyor.