Doların 18 TL’lere tırmanmasının ardından ani şekilde düşmesini sağlayan ve 20 Aralık gecesi aniden açıklanan “Kur Garantili TL Mevduat” uygulama kararı bir örtülü bir şekilde faiz arttırımı olup, zararın da hazineden karşılanacağı için vergide haksızlık nedeni ile çok fazla eleştiri aldığı gibi en son davalık da olmuştu.

Bu ve buna benzer başka sebeplerle birçok ekonomist ve yatırımcının dövize endeksli mevduat sistemine temkinli yaklaşmasını sağlamış ve aslında medyada genişçe bir yer tuttuğu üzere yapılan araştırmalar ile piyasadaki mevcut doların azalmadığını yani halkın da yeni sisteme güvenmeyip döviz bozmaya yanaşmadığını göstermişti.

euronews-yazdi-turk-lirasi-2021de-en-cok-degerlenen-para-birimi-oldu-h1612555693-bf9998

Uzmanlar her gün yeni görüşlerle yeni sistemi tartışırken, yeni sistemin en büyük eleştirmenlerinden oolan güçlü kalem ve ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut da bir çok görüşü haklı çıkartacak olan "DXY dolar/TL'deki istikrarı ne zaman bitirir?" yazısıyla çok ciddi tespit ve uyarılarda bulundu.

Evren Devrim Zelyut ekonomi yönetiminin yaptığı başlıca hatayı “Dolar/TL'nin değerinin sadece yurtiçindeki gelişmelere bağlı olduğunu sanıyorlar. Oysa an itibari ile konuşmasak da "Dolar Endeksi" kurun nereye gideceği konusunda oldukça etkili olacak. Özellikle şimdi düşmüş gibi gözüken kurun 2022 yılında kaderinin ne olacağı da bu endekse bağlı” cümleleri ile vurguladı.

3254703_810x458

Zelyut yazısında özetle Dolar Endeksi (DXY) kısaca, Japon Yeni, Euro, Kanada Doları, İngiliz Sterlini, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı'na karşı Amerikan Doları'nın değerini gösteren bir endeks derken “DXY yukarı giderse Türkiye'de dolar/TL'de buna kayıtsız kalamaz. Sürekli çıkışlarda kurun yukarı gittiğini izleyebilirsiniz. DXY verilerine baktığımızda, Mayıs ayında 90 olan değerin Ağustos ayında 92, Kasım ayında 94, Aralık ayında ise 96'ya vurduğunu görüyoruz. Yani dolarda küresel olarak da değer kazancı söz konusu” diyerek önemli bir noktayı işaret etti.

Amerika’daki faizin salgında firmalar ve hane halklarına destek olmak için arttırılan parasal varlıklardan kaynaklı olduğunu özetle anlatan Zelyut “Eğer Amerika'da enflasyon artıyorsa FED faiz artırarak bu parayı geri çekecektir. Zaten son toplantısında eğilimin de 2022 için 3 faiz artışı olduğu anlaşılmıştır. O zaman DXY yükselişi ve bağlı olarak kur artışını görmek şaşırtıcı olmasa gerek” dedi.

Yeni-Proje-2021-11-23T170804.443

Amerika ekonomisinde işlerin iyi gittiğini ve bu toparlanma sonucu FED'in para miktarını kısacağını anlatan ekonomist “Eğer Amerika'da enflasyon artıyorsa FED faiz artırarak bu parayı geri çekecektir. Zaten son toplantısında eğilimin de 2022 için 3 faiz artışı olduğu anlaşılmıştır. O zaman DXY yükselişi ve bağlı olarak kur artışını görmek şaşırtıcı olmasa gerek” diyerek döviz artışının sinyalini verdi.

İşsizlik rakamlarına da değinen Zelyut bombayı ise şu sözleri ile patlatıyor “ Çok net: Gümbür gümbür faiz artırımı geliyor. Bu faiz artırımları ise Türkiye'de kuru yukarı çekecek. Buna karşı durabilmek için Erdoğan Körfez'den ve Azerbaycan'dan getireceği dolarlara güveniyor. Ama taşıma su ile değirmenin döndüğü görülmüş müdür? Ya da kaç tur döner? Türkiye kaç ay idare eder? İşin sonunda kur Türkiye'de yine kopup gidecek, çünkü üretime değil borca dayanan bir modelin başarılı olması hayatın olağan akışına aykırıdır.”