Döviz kurlarını yükselişine yönelik bir açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, hükümetin ihracata destek amaçlı yüksek dövizi desteklediğine yönelik yapılan yorumların doğru olmadığını dalgalı kur rejiminin uygulandığını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bir konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yükseliş gösteren döviz kurlarıyla ilgili çok önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Elvan, döviz kurlarına ilişkin son günlerde yapılan hükümetin ihracatı destek amaçlı yaklaşımının yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumların doğru olmadığını söyledi. Banak Elvan, konuşmasının devamında Türkiye'nin dalgalı kur rejimi uyguladığını ve kurun değerinin de piyasalarda belirlendiğini kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan

Gözden kaçırmayın

PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak! PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak!

Özellikle son 2 aydır, küresel alandaki gelişmelerin etkisinin finansal piyasalarda dalgalanmalara neden olduğunu ve bu durumda da piyasa faizleri ve varlık fiyatlarının dövizde hareketliliğe neden olmasının farkında olduklarını belirten Maliye Bakanı Lütfü Elvan, tüm bu unsurların entegre olarak enflasyon görünümünü şekillendirdiğini söyledi. Küresel alandaki konjonktürün ve aynı zamanda yurt içi enflasyonun seyrinde temkinli olmak gerektiğinin altını çizen Bakan Elvan, 2021 yılı büyümesinin dengeli bir görünümle birlikte yüzde 9'un üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. 

2021 yılını yüzde 3,5'in altında bir bütçe açığı ile kapatmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Bakan Lütfü Elvan, esnafın 2021 yılından önce kullandığı hazine destekli kredilerde de faizlerin yüzde 75'lik kısmını da yıl sonuna kadar kendilerinin karşılayacaklarını duyurdu.