Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Yeni Sosyal Yardımlar Ve Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal yardımlar kapsamında 2,1 milyon haneye 1000'er TL nakit yardım ulaştırdıklarını ve 4,4 milyon haneye daha nakit yardımda bulunulacağını açıkladı.

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Yeni Sosyal Yardımlar Ve Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Açıklamaları
15 Nisan 2020 - 10:47

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüsün ekonomideki etkilerini gidermek amacıyla yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Albayrak, sosyal yardımların ağını geliştirdiklerini belirterek toplamda 6,5 milyon haneye nakit yardımda bulunulacağını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı 2. faz nakit yardımların ödenmeye başlayacağını söyledi.

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını gidermeleri için verilen Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile alakalı olarak da konuşan Bakan Albayrak, “Vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidermesi için 10.000 TL'ye kadar Temel İhtiyaç Desteği Kredisi tahsislerinin cuma günü başladığını duyurmuştuk. Bugün itibariyle 2,1 milyon vatandaşımıza 12,1 milyar liralık kredi tahsisi yapıldı.” dedi.

Özel bankaların vatandaşlara fahiş maliyetler çıkardığını söyleyen Bakan Albayrak, “Özel bankalar vatandaşların kredilerini yapılandırmada fahiş maliyetler çıkardıklarını duyuyoruz. Bu zorlu dönemde biz buna imkan tanıyamayız. Bunun üzerine gideceğiz. Vatandaşlarımız müsterih olsun.” şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamasının devamında, “Bu zorlu dönemde özel bankaların avukatlığına soyunanlara dikkat çekmek istiyorum. Uluslar arası kurumlardan yardım isteme, ülkeyi nereye sürükleyeceği belli olmayan para basma söylemlerinden sonra bu konudaki duruşlarıyla da dertlerinin millet olmadığını bir kez daha gösterdiler.” ifadelerini kullandı.

Fransa'da bu süreçte 4 milyon kişi işsiz kaldı. ABD'de Nisan sonunda 20 milyon kişi işsiz kalacak. Türkiye'de ortaya koyduğumuz tedbirlerle dengeleme politikası ortaya koyduk. İnsanlarımızın işini kaybetmemesi için her türlü desteği veriyoruz. Hiçbir Uluslar arası kurum ya da kuruluştan desten ya da yardım talebinde bulunmadık. Bu şekilde süreci yönetiyoruz. Bununla da kalmıyoruz Türkiye'nin şefkat elini dünyanın dört bir köşesine uzatıyoruz. İnşallah virüs sonrası döneme de en iyi şekilde giren ülkelerin başında geleceğiz.” dedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum