Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan 1.000 TL Sosyal Yardım Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde hazırlanan ve uygulamaya konulan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında vatandaşlara 200 Milyar TL'lik destek sağlandığını açıkladı. Bakan Albayrak'ın ifadelerine göre koronavirüs sürecinde işini veya gelirini kaybeden vatandaşlara 1.000 TL nakit yardım yapılmaya devam edilecek.

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan 1.000 TL Sosyal Yardım Açıklaması
25 Nisan 2020 - 13:53

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gündem açıklamalarına sosyal medya üzerinden yayınladığı videolarla devam etmeyi sürdürdü. Türkiye'nin koronavirüs ile ekonomik alandaki mücadelesinde önemli aşamalar geçildiğini söyleyen Bakan Albayrak, ciddi miktarlarda desteklerin vatandaşlara ödendiğini belirtti.

Türkiye'nin zor duruma düşen vatandaşını çaresiz bırakmadığını söyleyen Bakan Berat Albayrak, “Biz hükümet olarak sosyal devlet olmanın gereğini koronavirüs sürecinde geniş bir tabana yaydığımız uygulamalarla bir defa daha gösterdik. Bu süreçte vatandaşlarımıza toplamda 200 Milyar TL tutarında destek verdik. Şu ana kadar 4,5 milyon ailemiz 1.000 TL nakdi yardımı aldılar. İşimiz bitti mi? Bitmedi, vatandaşımız sıkıntı çektikçe de bitmeyecek. Şimdi koronavirüs sürecinde gelirini kaybeden, işini kaybeden, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımıza 1.000 TL nakdi yardım yapacağız. Bunun başvuruları devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız onlara  ulaşabilmemiz için lütfen e-devletten başvurularını yapsınlar.” dedi.

Vatandaşlara yönelik verilen desteklerin rakamlarını açıklamaya devam eden Berat Albayrak, “Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kapsamında yaklaşık 4 milyon vatandaşımıza 22 Milyar 295 Milyon lira kaynak sunuldu. Bu paranın tamamı vatandaşımıza kullandırıldı. Esnaf Destek Paketi açıkladık. Onunla da 450 bin esnafımıza 8,5 Milyar TL kredi tahsis ettik.” ifadelerini kullandı.

Esnafları korumak için çok sayıda yeni imkan sağladıklarını belirten Bakan Albayrak, “Kısa çalışma ödeneği, vergi ötelemeleri, asgari ücret desteği, esnaf destek paketi, bireysel ihtiyaç desteği işte tüm bunlar esnafımızı korumak için devreye alındı. Şimdi işlerimize hızlıca nasıl döneriz diye planlama yapmaya başladık. Gelecek hafta bu konuda önemli gelişmeler yaşanacak. Genişletilmiş Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısını gerçekleştireceğiz. Hızlı bir şekilde ekonomimizi yeniden işler hale getireceğiz. İş hayatı normale dönecek.” dedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum