Gökyüzünü kırmızı renge çeviren pantolonun çamur volkanı olabileceği tahminler üzerinde duruluyor.
Güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya'da bulunan  Hazar denizinde çok şiddetli bir patlama meydana geldi. 

Gökyüzü Kızardı

Patlamanın şiddetine,  ilişkin olay yerine ait görüntüler de ortaya çıktı. Şiddetli pompalı sözcüğünden gökyüzünün kırmızı bir renge büründüğü  görüldü.  Görüntüler,  yaşanan olayın ciddiyetini de gözler önüne sermiş oldu. 

Deprem Etkisi Yarattı

Şiddetli patlamanın,  başkent Bakü'de dahi hissedildiği ve  Başkentte patlamanın adeta deprem etkisi yarattı öne sürüldü. Bakü halkının, şiddetli patlama nedeniyle  büyük korku ve paniğe kapıldığı kaydedildi.

SOCAR'dan  Açıklama

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR),  olaya ilişkin açıklama yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Hazar Denizi'ndeki söz konusu patlamanın Umid doğal gaz sahasından 10-12 kilometre uzaklıkta gerçekleştiği belirtilerek, "SOCAR'ın doğrudan kontrolü altındaki açık deniz platformları ve endüstriyel tesislerde herhangi bir kaza yaşanmadı ve çalışmalar normal seyrinde devam ediyor"  ifadesi kullanıldı.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi tarafından yapılan açıklamada, ilk verilere göre patlamanın bir çamur volkanının püskürmesi olduğu yönünde tahminler mevcut. 
Azerbaycan Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Cumhuriyet Sismoloji Hizmet Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda, Hazar Denizi'nde,  yaşanan patlamanın volkanik bir patlama olabileceği  yönünde tahminler mevcut. 

Çamur Volkanı Olabilir 

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi'ne (AMEA) bağlı Sismoloji Hizmet Merkezi Müdürü Kurban Yetirmişli,  tarafından yapılan açıklamada Denizli'deki meydana gelen patlamanın Volkan'ın patlaması belirtilerini   taşıdığı yönünde tahminde bulunarak,  "Hazar Denizi'ndeki Sınır Birliklerine ait platformlarda, petrol kuyularında ve gemilerinde herhangi bir kaza meydana gelmedi. Bu bir çamur volkanının patlamasının belirtilerine benziyor. Hazar Denizi'nde birçok çamur volkanı var ve biri patladı. Patlama sonrası çıkan alev 20-30 saniye içinde söndü"  ifadeleri kullanıldı.