Avusturya'nın Linz kentindeki Bölge Mahkemesi'nde hastasına karşı ağır ihmalde bulunarak bedensel zarar vermekle suçlanan 43 yaşındaki doktorun davası görüldü. 

Geçtiğimiz Mayıs ayında her iki bacağında da rahatsızlık yaşayan 82 yaşındaki bir hasta hastanede ameliyata alındı. Ameliyatta, hastanın sol bacağını kesmek yerine sağ bacağı kesildi ve bu büyük hata 2 gün sonra fark edildi. Hasta yakınları yaşanan bu gelişme sonrası mahkemeye başvurarak doktor hakkında dava açtı.

HASTASININ YANLIŞ AYAĞINI KESTİ

Bölge mahkemesinde görülen davada ise mahkeme heyeti bu tür büyük ameliyatlarda göstermesi gerekli olan hassasiyeti göstermediği için doktoru 2 bin 700 euro para cezasına çarptırırken, ayrıca son celseden önce hayatını kaybeden hastanın dul olarak kalan eşine de 5 bin avro ödenmesine hükmetti. Mahkemede savunma yapan doktorun büyük bir hata yaptığını kabul ettiğini fakat 'ağır ihmalde bulunduğu' suçlamalarına da itiraz ederek, kendisinin dışında ameliyatta başka görevlilerin de olduğunu onların da durumu fark etmediklerini söylediği belirtildi.