Ekonomi gündemi ve para piyasalarının temel gözlem alanı olan dolar kuru Temmuz ayında TL karşısında geri çekilmişti. Dolar kurunda yaşanan gelişmeler TL'nin yeni bir yükseliş dönemine girdiği şeklinde yorumlanırken uzmanlardan da yeni analizler gelmeye başladı. 

DOLAR KURU TL KARŞISINDA DÜŞECEK Mİ?

Dolar kuru bir dönem yaşadığı sert yükselmelerin ardından yeni bir sürece girmiş gibi gözüküyor. Dolar TL'nin 8.36 TL seviyesine gerilemesinin ardından yeni bir değer kaybı süreci yaşanabileceği ele alındı. 

Temmuz ayının son işlem gününde 8,39'a kadar gerileyen dolar kuru Ağustos ayı başında bu ivmesini devam etti. Gün içinde 8.33 TL bandını test eden dolar kuru 8.39 TL seviyesinde çıktı ardından 8.36 TL bandında günü tamamladı. Yeni ay başında 8.50 TL seviyesinden uzaklaşan dolar kurunun yeni dönem hareketleri ise yatırımcılar tarafından merak ediliyor. 

Analistlere göre, uzun bayram tatili nedeniyle artan nakit TL ihtiyacı ve turizm sektöründe gelir artışı da TL'de okları yukarı çevrilmesine neden oldu. Bunun dışında ABD'den gelebilecek enflasyon verileri ve istihdam verilerinin de dolar TL üzerinde etkili olacağı görüşündeler. 

KRİTİK EŞİK SINIRINDA YER ALIYOR

Uzmanların bu dönemde üzerinde durdukları nokta ise 8.33 TL bandı. Eğer dolar kurunun bu seviyesinin altına düşmesi ve kritik eşiğin kırılması gerçekleşirse yeni bir değer kaybı süreci yaşanacağı tahmin ediliyor. Analistler değerlendirmelerinde 8,36 seviyesinin kırılması halinde önce 8,27 ve arkasından 8,00 seviyelerine doğru düşüş olabileceğini ifade ediyorlar. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8.60 TL seviyesinin izleneceği bildiriliyor. 

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna dair değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.