Devlet bankası olan Halkbank internet sitesi üzerinden vatandaşları yakından ilgilendiren bir duyuru paylaştı. Devlet destekli olarak verilen kredilere bir yenisi daha eklendi. Halkbank üzerinden konut hesabı açarak birikim yapanlara devlet desteği verilecek. 60 ay ve daha fazla birikim yapan vatandaşa devlet tarafından 35 bin liraya varan destek ödemesi verileceği öğrenildi. 

Konut hesabı açarak ilk evini almak için birikim yapan vatandaşa verilecek destek miktarının devlet tarafından artırılması bekleniyor. 36 ay vadeli olarak yapılacak desteklerde tasarruf mevduat hesabı üzerinden destek verilecek. 

DEVLET DESTEĞİ NASIL HESAPLANACAK?

Vatandaşın Halkbank üzerinden konut hesabı açmaları halinde devlet desteği ödemelerinin nasıl hesaplanacağı merak konusu haline gelmişti. Konutun satın alındığı tarih üzerinde müşteri ödemeleri, banka faizi ödemelerine bakılarak birikim üzerinden hesaplanmaktadır. Birikim süresine bakıldığı süreçte azami tutarı geçmeyecek şekilde bir hesaplama yapılmaktadır. 

GERİ ÖDEMESİZ DEVLET DESTEĞİ NASIL ALINIR?

10

Konut almayı kafasına koyan vatandaşlar için satın almadan önceki 3 yıl boyunca birikim yapmak zorunludur. Birikimlerin Halkbank üzerinden konut hesabı ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. 

Konut alımı yapıldığı tarihten en fazla 6 ay süreye kadar geçen süre içerisinde gerekli olan tüm belgelerin Halkbank hesabı üzerinden şubelere başvurunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Devlet katkısının verilmesi için başvuru yapılan konut dışında 2015 yılından itibaren devlet katkısına konu olan başka yeni bir konut alınmaması olarak ifade ediliyor. 

18 yaşından küçük olanlar ailelerinin onayı ile hesap açabilirler. Yapılacak ödemelerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Konut hesabı açan vatandaşın herhangi bir evinin olmaması da aranılan şartlar arasında yer alıyor. Konut hesabının ortak bir hesap olarak kullanılamayacağı belirtildi.