AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, esnafı, çiftçiyi ve sosyal medya fenomenlerini sevindirecek yeni düzenlemenin önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacağını bildirdi.

Gözden kaçırmayın

Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika

CNN Türk yayınına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, esnafı, çiftçiyi ve sosyal medya fenomenlerini yakından ilgilendiren vergi kanunlarına ilişkin düzenlemenin, önümezdeki hafta yasama yılının açılmasıyla birlikte Meclis'e sunuacağını belirti.

Akbaşoğlu yaptığı açıklamada "Meclis'te yasama yılının açılmasıyla birlikte gündemde vergi kanunlarına ilişkin düzenleme olacak. 55 maddelik bir paket. Son hazırlıkları da tamamlanmış durumda. Meclis Başkanlığı'na da sunulacak." dedi.

Yeni vergi düzenlemesi Meclis'ten geçerse esnaf vergi vermeyecek mi?

Yeni düzenleme Meclis'ten geçtiği takdirde Küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti olacak. Cirosu 240 bin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak.

Yeni vergi düzenlemesi Meclis'ten geçerse çiftçi mazota vergi vermeyecek mi?

Meclis'e sunulacak paketin içinde tarıma ve çiftçilere yönelik bir düzenleme de bulunuyor. Değişiklik Meclis'ten geçerse çiftçi, mazot alımında vergiden muaf tutulacak.

Yeni vergi düzenlemesi Meclis'ten geçerse sosyal medya fenomenleri vergi vermeyecek mi?

İnternetten üzerinden para kazananlar özellikle Youtuber'lar için de düzenleme getiriliyor. Bu kişiler yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazanıyorlardı. Vergi mükellefi haline geliyorlardı. Defter tutma zorunluluğu bulunuyordu. Defter tutma zorunluluğu da üzerlerinden kalkmış oluyor.

Meclis'e sunulacak vergi kanunlarına ilişkin diğer düzenlemeler neler?

Meslek lisesi stajyerleri primlerine ilişkin işveren üzerindeki yük kaldırılacak.

Geçici vergi beyannamelerine ilişkin düzenleme de söz konusu. Geçici vergi beyannameleri3 ayda bir, yılda 4 kez veriliyordu. Bunun düzeni değişecek. 4 kez değil 3 kez verilecek. Süreleri de 1'er ay uzatılmış olacak.