Otomobillerin ÖTV oranlarını belirleyen matrah değerlerinde güncellemeye gidilirken, 2 yeni ÖTV oranı da tabloya dahil edildi. Böylece, otomobillerin ÖTV oranının 30 puan yerine, 10'ar puanlık kademeli artışı sağlandı. Yapılan güncelleme otomobil fiyatlarını etkilemeye başladı.

Yüzde 17'ye kadar çıkan indirim oranlarının ardından küçük de olsa piyasalar için sevindirici haberler de teker teker gelmeye başladı.

Hatırlarsanız ülkede yaşanan kur oynamaları, artan fahiş vergi oranları ve düşen alım gücü ile otomobil de artık birçok kesim için hayal olmaya başlamış, hatta otomobil devleri Türkiye’yi Hindistan ligine düşürerek Hindistan da satın alınabilen ucuz otomobillerini artık Türkiye’de satışa sunmaya ba

Mesela hatırladığımız bir tanesi Renault'un, Hindistan için ürettiği Kwid modeli olmuş ve medyada araba alabileceğiz sevinci ile genişçe duyurulmuştu.

En son döviz kurlarındaki hareketliliğe bağlı olarak, otomobil fiyatları son 3 ayda önemli oranda artmış ve düşük vergi diliminde de araç kalmamıştı. Dolayısı ile ortaya satışların önemli oranda azaldığı bir tablo çıkmıştı. Buna göre, otomobil pazarı 2021'in Ekim ayında yüzde 47, Kasım ayında yüzde 33 ve Aralık ayında da yüzde 46 oranında gerilemişti.

2020 Toyota Corolla HB 1.2 Turbo (116 Beygir) Otomatik (Multidrive S-?) Flame X-Pack Özellikleri - arabavs.com

Şimdi Hindistan modeli araçlardan sonra bir iyi haber de Toyota’dan geldi. Her ne kadar önceki kadar kolay ve ucuz olmasa da Hindistan ligine düşmeden de Toyota’dan araç almak mümkün olabilecek gibi görünüyor.

Otomobil piyasasında ÖTV indirim haberinin ardından ülkemizde en çok tercih edilen markalar peş peşe fiyatlarında güncellemeye gitmeye başladı. En dikkat çeken indirim haberi ise dev marka Toyota’dan geldi.

Toyota Corolla Hatchback’in fiyatına bakıldığında ocak ayında güncellenen fiyatları ile eski fiyatlar arasında 220 bin TL’lik indirimler olduğu görüldü.

ÖTV düzenlemesi sonrası 2021 model Toyota fiyatlarında büyük indirim - Ekonomi haberleri