AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan Vefat Etti! Markar Esayan Kimdir?

AK Parti İstanbul Milletveki Markar Esayan'ın hayatını kaybettiği bildirildi. Markar Esayan'ın vefat haberini Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kamuoyuna duyurdu. Milletvekili Markar Esayan bir süredir mide kanseri nedeniyle tedavi oluyordu.


AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan Vefat Etti! Markar Esayan Kimdir?

Türk siyasetini derinden etkileyen bir vefat haberi geldi. Son dakika açıklamasına göre bir süredir mide kanseri hastalığı ile mücadele eden AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti.

ACI HABERİ İBRAHİM KALIN DUYURDU

Milletvekili Markar Esayan'ın vefat haberini Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kamuoyuna duyurdu. İbrahim Kalın sosyal medya üzerinden yaptığı duyurusunda, “AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan'ı kaybettik. Başımız sağolsun. Bu ülkenin yetiştirmiş olduğu mümtaz şahsiyetlerden birisiydi. Ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.” dedi.

Markar Esayan'ın vefatı ile alakalı olarak geniş bir açıklama henüz yapılmadı. Cenaze töreninin nerede ve nasıl olacağı bilgisini şimdilik kamuoyu ile paylaşılmadı. Ancak TBMM'de bir cenaze töreni yapılması için hazırlıkların şimdiden başladığı bildirildi.MARKAR ESAYAN KİMDİR?

4 Şubat 1969'da İstanbul'da doğan Markar Esayan ilkokulu Bomonti Mıhitaryan'da, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi'nde okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2001 yılında Hrant Dink'in daveti ile Agos'ta yazılar yazmaya başlamıştır. Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından Etyen Mahçupyan ile Agos'un yaşaması için çalışmıştır. 2008 yılında Taraf gazetesine geçmiştir. 2013 yılında ise Yeni Şafak be Daily Sabah'ta yazılar yazmaya başlamıştır. 2015 yılında AK Parti'den milletvekili seçilmiştir. 25., 26. ve 27. dönemde AK Parti'nin İstanbul milletvekili olarak seçilmiştir.