Ekmek Zammı Resmen Açıklandı! İstanbul'da Yeni Ekmek Fiyatı Kaç TL Oldu?

İstanbul'da yarından itibaren geçerli olacak resmi ekmek zammı açıklandı. Yeni ekmek tarifesine göre 1.000 gram ekmeğin azami satış fiyatı 7,5 TL'ye yükseltildi. Diğer gramajlarda yapılacak olan zamlarla oluşacak yeni fiyatlar da kamuoyuna duyuruldu.


Ekmek Zammı Resmen Açıklandı! İstanbul'da Yeni Ekmek Fiyatı Kaç TL Oldu?

Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan zamlara İstanbul'da yapılan ekmek zammı da katıldı. İstanbul Fırıncılar Odası bugün yaptığı açıklamayla ekmek fiyatlarına zam yapıldığını ve yeni fiyat tarifesinin yarından itibaren uygulanmaya başlanacağını resmen duyurdu.

İSTANBUL'DA EKMEK FİYATI ZAMLANDI!

İstanbul Fırıncılar Odası'ndan verilen bilgiye göre yeni ekmek fiyatı tarifesinde 1.000 gramlık ekmeğin fiyatının 7,5 TL'ye çıkarıldığı açıklandı. Buna bağlı olarak 200 gram ekmeğin fiyatı 1,25 TL'den 1,5 TL'ye yükseldi. Ekmeğe gelen zam kararı Ekmek Fiyatına İlişkin Azami Fiyat Belirleme Komisyonu tarafından alındı.

MALİYET ANALİZİ YAPILDIKTAN SONRA ZAM KARARI VERİLDİ

Yeni ekmek fiyatı tarifesi İstanbul'da faaliyet gösteren tüm fırınlarda geçerli olacak. Ekmek maliyetleri konusunda maliyet analizleri yapıldıktan sonra ortaya çıkan zam İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından da onaylandı.

EKMEK ZAMMI NASIL BELİRLENİR?

Türkiye'de ekmek fiyatları Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Emekmek Çeşitleri Tebliği'ne göre belirleniyor. Ekmak zamlarına ilgili belediyeler, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret Odası gibi kurumların temsilcilerinden oluşan komisyonun yaptığı değerlendirmenin ardından Ticaret Bakanlığı'nın görüşü alınarak Birlik'ler tarafından onaylanıyor.