Asgari Ücretten 500 TL Gelir Vergisi Alınacak! Milyonlarca Asgari Ücretlinin Maaşı Düşecek Mi?

Türkiye'de milyonlarca çalışan asgari ücret miktarı ile aylık gelir elde ediyorlar. Asgari ücretli çalışanlar ile alakalı olan tüm gelişmeler de çok yakından takip ediliyor. 2021 asgari ücret miktarının belli olması beklenirken bir başka konu gündeme geldi. Yıl sonlarında vergi diliminin artması nedeniyle tüm çalışanların maaşlarında azalma meydana geliyor. Bu vergi dilimi hesabına göre asgari ücretlilerin maaşlarından yüzde 20 kesinti yapılacak. Peki asgari ücretlilerin maaşları düşecek mi?


Asgari Ücretten 500 TL Gelir Vergisi Alınacak! Milyonlarca Asgari Ücretlinin Maaşı Düşecek Mi?

Türkiye'de milyonlarca vatandaş asgari ücret karşılığı çalışıyorlar. Bundan dolayı asgari ücret ile alakalı olarak yaşanan gelişmelerin büyük bir etki alanı bulunuyor. Vatandaşlar 2021 asgari ücret miktarının ne kadar olacağına dair merak yaşarken son günlerde bir başka konu daha gündeme geldi. 

ASGARİ ÜCRET AZALACAK MI?

Yıl sonlarında vergi dilimleri arttıkça sadece asgari ücretlerde değil tüm maaşlarda bir azalma meydana geliyor. Dolayısıyla 10 milyon asgari ücretli çalışan vergi dilimi artışı nedeniyle ellerine geçecek olan net asgari ücretten kesinti yapılıp yapılmayacağını merak ediyorlar. Asgari ücretten Ekim ayında kesinti yapılacak mı? Asgari ücret azalacak mı?ASGARİ ÜCRET GELİR VERGİSİ ORANI!

Türkiye'de her çalışandan devlet gelir vergisi alıyor. Bu gelir vergisinin miktarı çalışanın bir yıl içerisinde elde ettiği kazancı üzerinden hesaplanıyor. Miktarlara göre ödenecek olan gelir vergisi oranları da yönetmeliklerle belirlenmiş durumda. Buna göre yıllık geliri 22.000 TL'ye kadar olan çalışanlardan yüzde 15, yıllık geliri 22.000 TL ile 49.000 TL arasında olan çalışanlardan yüzde 20, yıllık geliri 49.000 TL ile 180.000 TL arasında olanlardan yüzde 27, yıllık geliri180.000 TL ile 600.000 TL arasında olanlardan yüzde 35 gelir vergisi kesintisi yapılıyor.

EKİM AYI ASGARİ ÜCRET GELİR VERGİSİ ARTIYOR

Yapılan hesaplamayla asgari ücretli çalışanların maaşlarından Eylül ayına kadar yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılıyordu. Ancan Eylül ayından sonrw asgari ücretlilerin dahil oldukları vergi dilimi yükseldi. Bu nedenle asgari ücretlilerden yapılan gelir vergisi kesintisi yüzde 15'ten yüzde 20'ye yükseldi. Bundan dolayı maaşlarda bir kesintiye gidilecek. Peki asgari ücretliler bu kesintiden etkilenecek mi?

ASGARİ ÜCRETLİDEN 500 TL GELİR VERGİSİ KESİLECEK!

Şu anda uygulanan asgari ücret brüt 2.943 TL ve net 2.324 TL oldu. Bu miktara Asgari Geçim İndiri (AGİ) dahil edildiği bilniyor. Eylül 2020'ye kadar asgari ücretli çalışanlardan 375 TL gelir vergisi kesintisi yapılıyordu. Ekim ayı ile beraber bu kesinti 500 TL'ye yükseldi. Mantıken asgari ücretlilerin maaşlarında bir miktar düşüş yaşanması bekleniyor. Ancak asgari ücretlilerin maaşlarında bir değişim olmayacak. Vergi dilimi yükselişinden asgari ücretli çalışanlar etkilenmeyecek.MAAŞLAR GELİR VERGİSİ YÜKSELİŞİNDEN ETKİLENMEYECEK

Asgari ücretli çalışanların vergi dilimi nedeniyle maaşlarında düşme olmaması için geçtiğimiz yıllarda bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenleme ile asgari ücretli çalışanların vergi diliminden kaynaklanan bir gelir kaybı yaşamamaları sağlandı. Bunun için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) devreye sokularak Ocak ayında alınan asgari ücretle yıl sonunda Aralık ayında alınacak olan asgari ücret eşitlendi. Asgari ücretli çalışanlar için Eylül ayında 25 TL, Ekim ayında 125 TL, Kasım Ayında 125 TL ve Aralık ayında 125 tL Asgari Geçim İndirimi (AGİ) desteği verilecek. Meydana gelecek vergi dilimi artışından kaynaklanan ek gelir vergisi tamamen bu destekten karşılanacak ve asgari ücretliler yıl sonuna kadar 2.324 TL maaş almaya devam decekler.