Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı! 500.000 Ücretsiz Tablet Ne Zaman Ve Nasıl Dağıtılacak, Kimlere Verilecek?

Milli Eğitim bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılacak olan 500.000 ücretsiz tablet ile alakalı açıklama yapıldı. Bakanlık ücretsiz tabletlerin dağıtımına ne zaman başlanacağını duyururken bu tabletlerin kimlere verileceğini de ilan etti.


Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı! 500.000 Ücretsiz Tablet Ne Zaman Ve Nasıl Dağıtılacak, Kimlere Verilecek?


Milli Eğitim Bakanlığı hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimin yapılacağı 1., 2., 3., 4., 8., ve 12. sınıflar ile alakalı hibrit eğitim modelinin planlamasını yaptı. Bu planlamaya göre öğrenciler hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim yoluyla okullarına devam edecekler. Bu nedenle uzaktan eğitim dersleri TRT EBA kanalları üzerinden yapılmaya devam edilecek.

Milli Eğitim bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre uzaktan eğitimde öğrencilerin yararlanması için bilgisayar ve internet imkanı verilen EBA Destek Merkezlerinin sayısı 12.238'e çıkarıldı. Bu sayı ilerleyen dönemlerde daha da arttırılacak.

ÜCRETSİZ TABLETLER NE ZAMAN DAĞITILACAK?

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen 500.000 ücretsiz tablet dağıtımının planlaması da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldı. İhtiyaç sahibi öğrencilere bu tabletlerin hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için dağıtımlar gelecek haftadan itibaren başlayacak.

ÜCRETSİZ TABLETLER KİMLERE VERİLECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak olan ücretsiz tabletler için bir öncelik sırası belirlendi. Buna göre ihtiyaç sahipliliği ailenin ekonomik durumu, eğitim çğında olan kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim ihtiyacı gibi kriterler dikkate alınarak tespit edilecek. 

ÜCRETSİZ TABLETLER NASIL DAĞITILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz tabletlerin dağıtımı konusunda da planlamasını yaparak açıklamada bulundu. Tabletlerin dağıtımları her ilde il milli eğitim müdürlüklerinin koordinasyonunda gerçekleşecek. Tabletler önce okul yönetimlerinetalep doğrultusunda teslim edilecek. Okul yönetimleri ise verilen bu tabletleri belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştıracak. Ayrıca bu tabletlerde kullanılacak olan internetin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmasına yönelik de bir çalışma başlatıldı.