TBMM Başkanı Mustafa Şentop Yeşil Işık Yaktı! İdam Cezası Geliyor Mu?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop bugün yaptığı açıklama ile idam cezasına yeşil ışık yaktı. İdam cezasının düşünülebileceğini söyleyen Mustafa Şentop taammüden adam öldürme, çocuklara ve kadınlara yönelik işlenen cinsel suçların bu kapsama alınabileceğini ifade etti.


TBMM Başkanı Mustafa Şentop Yeşil Işık Yaktı! İdam Cezası Geliyor Mu?

Türkiye'de yıllardır tartışılan idam cezası konusu yeniden gündeme geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop bugün yaptığı açıklamada Türkiye'nin artık idam cezasını düşünmesi gerektiğini ifade etti.

İDAM CEZASI DÜŞÜNÜLMELİ

İdam cezası hakkında fikirlerini paylaşan Mustafa Şentop, "İdam cezası bence tartışılması gereken bir konudur. Taammüden adam öldürme, çocuklara ve kadınlara karşı işlenen cinsel suçlar için idam cezası uygulanabileceğini düşünüyorum. Bu konuda adımlar atılırken iç ve dış hukuk düşünülerek hareket edilmeli. Bir ortak kanaat oluşursa gereken adımlar atılır. Bunu sadece ceza kanununa bir hüküm ekleyerek yapamazsınız." dedi.

2023'E KADAR KANUNLAR YENİLENMELİ

TBMM'de yeni değişiklikler yapılması gerektiğini de söyleyen Mustafa Şentop, "Türkiye'de bir hükümet sistemi değişikliği oldu. Buna bağlı olarak bazı kanunlarda da değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Alt düzenlemeler yapıldıkça yeni sistem çok daha işler konuma gelecektir. Siyasi partiler kanunu, seçim kanunu ve iç tüzük tartışılmalıdır. Bence 2023'e kadar tüm bu kanunlar yenilenmelidir." ifadelerini kullandı.

İDAM CEZASI NE ZAMAN GELECEK?

Öte yandan TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un idam cezası ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamaya siyasi partilerden nasıl bir karşılık geleceği merak edilmeye başlandı. Partilerin anlaşması durumunda idam cezasına yönelik düzenleme TBMM'de görüşülmeye başlanabilecek.