Yatırım Uzmanları Altın Düşüşü Hakkında Ne Söyledi? Altın Düşüşü Sürecek mi?

Güvenli liman olarak bilinen altının hızlı yükselişinin ardından, aniden düşüşe geçmesi yatırımcıları tedirgin ediyor. Uzmanlar ise bu konuda yatırımcıların yüzünü güldürecek önerilerde bulundu.


Yatırım Uzmanları Altın Düşüşü Hakkında Ne Söyledi? Altın Düşüşü Sürecek mi?

Geçtiğimiz yıl sonunda Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs, tüm dünya ülkelerini etkisi altına aldı. Pek çok ülkede üretimin ve ekonominin durduğu gözlemlenirken, bazı ülkelerin ise ekonomilerinde küçülme yaşadığı görülüyor.


Türkiye'de ise altın ve dolar bu yılın başından itibaren hızlı bir yükseliş yaşarken, yatırımcılarını da tedirgin etmeye devam ediyor.


Binlerce insanın hayatını kaybettiği pandemi sürecinde gram altındaki yükseliş artış kaydetti. Gram altının 390 liraya kadar tırmandığı görülürken, doların ise 7 lirayı yakaladığı izlendi. Altın yatırımcısına ise ekonomistlerde koronavirüs uyarısı geldi.


Son iki günlük süreç içerisinde ise gram altındaki hareketlilik aşağı yönlü seyrediyor. Bugün piyasaların kapanışında çeyrek altının 620 liraya kadar gerilediği, Cumhuriyet altınının ise 2.540 liradan satışa sunulduğu gözlemlendi. Gram altın ise düne nazaran yüzde 0,52 oranında gerileme kaydetti ve satış fiyatının 383 lira olduğu tespit edildi.ALTIN YÜKSELİŞİ SÜRECEK Mİ?


Uzmanlar, altın fiyatlarındaki hareketliliğin düşüş eksenli olmaya devam edeceğini hatırlatıyor. Sokağa çıkma yasağı boyunca yükselişini sürdüren altının, bu iki gün boyunca düşüş göstermesine rağmen, kısıtlamalar devam ettiği müddetçe artmaya devam edeceği ifade ediliyor.


Güvenli liman olarak bilinen altının uzun vadede yatırımcılarına kâr getireceği vurgulanırken, bunun için de bu günlerde yatırıma devam etmenin doğru olduğu belirtiliyor.