Gündem

Gurbetçilerin merakla beklediği dövizli askerlik bedeli belli oldu

Yeni askerlik sistemin getirilmesiyle birlikte binlerce asker terhis oldu. Bedelli askerlik uygulamasının yeni halinin kendilerini nasıl etkileyeceğini merak eden gurbetçiler için detaylar belli oldu. Normal bedellide 15 bin liralık ücretin iki katına çıkarılmasının ardından gurbetçilerin ödediği ücrette de değişikliğe gidildi.

DÖVİZLİ ASKERLİK ÜCRETİ BELLİ OLDU

2018 yılında dövizle askerlik yapan gurbetçiler 2 bin euroya ödeyerek bedelli askerlikten faydalanırken bundan sonra 5 bin 133 euro ödeyecek.

YAŞ SINIRI DEĞİŞTİ

Dövizli askerlikte fiyatlar artmasıyla gurbetçilerin ödeyeceği miktar ile birlikte yaş sınırı da değişti. 38 olan yaş sınırı, yeni düzenlemeyle birlikte 35’e indirildi. Yeni askerlik sistemine göre askerlik görevini 38 yaşına kadar erteleyenler de dövizli askerlikten faydalanacak. 26 Haziran’dan sonra başvuran gurbetçiler ise 35 yaşına kadar askere gitmeleri gerekiyor. Yeni askerlik sistemi uygulamaya konmadan 6 bin euro seviyesinde olan dövizli askerlik, dünyadaki Türk vatandaşlarının memleketleriyle bağlarının kopmaması için bin euroya indirilmişti fakat yeni askerlik sistemiyle bu da değişmiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı