Ekonomi

Günlük 38 TL, 58 TL, 78 TL ve 85 TL İle İlan Edilen İŞKUR İEP Kurslarına Kimler Başvurabilir?

İŞKUR tarafından düzenlenen, İşbaşı Eğitim Programları ile binlerce işsiz vatandaşımıza meslek sahibi olma imkanı sağlanıyor. İŞKUR üzerinden yayımlanan bu ilanlara kimler başvuru yapabilir?, programın süresi nedir, programa katılanlara ne kadar ödeme yapılıyor? tüm detaylarıyla haberimizde…

Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanan ilanların yanında çok sayıda program ilanı da bulunuyor.İşsiz vatandaşların iş sahibi yada meslek sahibi olmaları amacıyla uygulanan bu programlardan bir tanesi de İşbaşı Eğitim Programları.

Peki bu İşbaşı Eğitim Programlarına kimler başvuru yapabilir? İşte detaylar;

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ

İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde ise MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanmaktadır.

Programlar günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

-Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
-15 yaşını tamamlamış olmak,
-İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
-Emekli olmamak,
-Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
-Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,
-İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

İşbaşı Eğitim Programlarına katılan vatandaşlara çeşitli tutarlarda ödemeler yapılıyor. Bu ödemeler öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL, normal vatandaşar için günlük 77.70 TL ve geleceğin meslekleri için 85 TL  olarak ödeniyor.  

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDA KARŞILANABİLECEK GİDERLER

• Katılımcı zaruri gideri (Günlük 77,70 TL, öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL)
• İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi
• Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri

 İşbaşı Eğitim Programlarına başvuru yapacak adayların sağlamaları gereken başvuru koşulları bulunuyor. Bu koşullar İŞKUR üzerinden yayımlanmış her ilan için sabittir. İşbaşı Eğitim Programı kapsamında kurs ilanını yayımlayan firmalar bu başvuru koşullarına ek taleplerde bulunamazlar. 

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı