Ekonomi

Günlerdir beklenen toplantı sona erdi! Merkez Bankasının faiz kararı açıklandı!

Piyasaların uzun bir süredir beklediği yılın son faiz kararı belli oldu. Son dakika olarak açıklanan Merkez bankası faiz kararıyla faiz oranları yüzde 14’ten yüzde 12’ye düşürüldü.

Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimine giden Merkez Bankası ayrıca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını da 2 puan düşürdü. Yeni puanla beraber faizler yüzde 14’te yüzde 12’ye indirildi.

Faiz indirimiyle ilgili yapılan detaylı açıklamada şu sözlere yer verildi, “Enflasyondaki düşüşün devamlılığını sağlamak, uzun vadeli faizlerin aşağı yönelmesi, ülkenin risk priminin geriye düşmesi ve ekonomideki toparlanmanın daha güçlü olması bakımından faiz indirimi büyük önem taşımaktadır. Para politikasındaki temkinli duruşun devam etmesi için enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu olması önemlidir. Bu kapsamda parasal sıklık düzeyi, ana eğilimle ilgili göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün devam etmesini sağlayacak şekilde tasarlanacaktır. Merkez Bankası bu noktada finansal istikrar ile fiyat istikrarı hedefleri bakımından elinde bulunan tüm imkanları kullanmayı sürdürecektir.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı