Sağlık

Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı Nedir Nasıl Yapılır: Hollywood gülüş tasarımı olarak da bilinen gülüş tasarımı, dişler ve diş etleri arasındaki farklılıktan dolayı hastanın ihtiyacına ve yüzün şekline göre doğal ve estetik bir ifade oluşturan bir tedavi yöntemidir. Gülüş Tasarımı uygulaması diş ve dişeti şekil bozuklukları, dengesizlikler ve diş renklenme problemlerinde kullanılmaktadır. Gülüş tasarımı; Hastanın yüzünün şekli ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çeşitli nedenlerle estetik açıdan bozulmuş diş ve diş etlerine doğal ve güzel bir görünüm kazandırma işlemidir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı tedavisinin birçok aşaması vardır. İlk aşamada diş hekiminin hastanın tedavi beklentilerini ve estetik ihtiyaçlarını belirlemesi gerekir. Bu tedavi süreci estetik kaplamalar, estetik dolgu uygulamaları, diş beyazlatma uygulamaları, diş eti tedavileri, diş uzatma gibi birçok uygulamayı birleştirebilir. Bu tedavi öncelikle dijital bir gülüş tasarımının yapılmasını gerektirir. Dijital gülüş tasarımı, fotoğraf ve video planlarken önce kayıtlar yapılır. Aynı seansta maksiller ve mandibular tasarımların yapılabilmesi için bu ölçümler yapılır.

İlk randevu anında kaydedilen veriler doktor tarafından dijital olarak değerlendirilerek beklenen gülüş tasarlanacaktır. Yapılan ölçümlerden oluşturulan dijital tasarım daha sonra modele dönüştürülerek hastaya ikinci muayene için randevu verilir. Hazırlanan dijital tasarım modelden elde edilen silikon kalıp hastanın dişlerine yerleştirilir. Bir doktor rehberliğinde bu tasarım ayna karşısında veya kamera çekimi ile incelenebilir. Tasarımın oluşturulup hastanın ağzında sergilenmesi için ortalama iki seans gerekir. Bu işlemin amacı en iyi gülüş tasarımını sağlamaktır.

Gülüş Tasarımı Kaç Seans Sürer?

İdeal gülüş tasarımına ulaşmak için mevcut dişlere ne gibi müdahaleler yapılması gerektiğini ve alternatifleri varsa hastaya tavsiyelerde bulunur. Bu çalışmalar sonucunda doktorlar onaylanan tedavi prosedürüne göre tedaviye başlayacaklardır.

Tüm tedaviler ve mevcut koşullar kayıt altına alınır ve hepsi dijital tasarıma göre planlanır.  Gülüş tasarımı sonunda belirtilen yönteme göre gerekli işlemlere başlanacaktır. Bir sonraki seans dişlerinizin durumuna ve atacağınız adımlara göre değişecektir ancak genellikle 3 seansta sonuç alınmaktadır.

Gülüş Tasarımı İçin Neden Prova Gerekir?

Deneme oturumunun temel amacı küçük düzenlemeler yapılabilmesidir.  Onaylanmayan noktaları ifade ederek, gerektiği gibi değiştirerek ve düzelterek gülüş tasarımını onaylayın. Aynı seansta küçük değişiklikler yapabilirsiniz ancak büyük değişiklikler yaparsanız yeni bir randevu ile seansı tekrarlamanız gerekebilir. Provanın asıl amacı gülüş tasarımı operasyonu bitmeden son şeklini hemen hemen görmenizi sağlamaktır.