Gündem

Gözler Meclis’e çevrildi! EYT, 3600 ek gösterge, af yasası, taşeron için 1 Ekim TBMM gündemi merak konusu oldu!

Son zamanlarda Türkiye’de milyonlarca insanın gözü TBMM’nin 1 Ekim’de açılacağı güne çevrildi. 1 Ekim’de açılacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk gündeminde hangi konuların olacağı merak konusu oldu. Vatandaşlar merakla uzun süredir çözüme kavuşturulması beklenen EYT, 3600 ek gösterge, af yasası, taşeron konularının 1 Ekim günü TBMM gündeminde tartışılmasını bekliyor.

EYT, 3600 ek gösterge, af yasası, taşeron konularında son durumu merak eden vatandaşla ayrıca EYT, 3600 ek gösterge, af yasası, taşeron konularını araştırmaya başladı.

 3600 EK GÖSTERGE SON DURUM NEDİR?

Türkiye’de her seçim öncesinde vaatler arasında yer alan ama çözülemeyen konuların başında 3600 ek gösterge geliyor. TBMM açılacağı 1 Ekim’e kadar Plan Bütçe Komisyonu’nda 3600 ek gösterge konusunda herhangi bir gelişme yaşanmadı. Yargı reformunun ardından 3600 ek gösterge konusunun Genel Kurul ‘a gelmesi tahmin ediliyor.

TAŞERONLARDA SON DURUM NEDİR?

Devlet kurumlarında 4/D’li olarak çalışan taşeron işçiler konusunda herhangi bir çözüm bulunamadı. Eylül ayında eğitim yardımı yapılan 4/D’li işçiler ekim ayında da 5 günlük ikramiye ödemesi alması bekleniyor. Eylül ayı itibariyle yapılan ödemelerin öğrenim düzeyine göre farklılık gösterdiği biliniyor. Çalışanlara ilköğretime devam eden çocuğu olması halinde 100 TL, ortaokula devam eden bir çocuğu olması halinde 110 TL, liseye devam etmesi halinde 120 ve yükseköğretim düzeyinde bir eğitim alması durumunda ise 140 TL ödeme yapılıyor.

EYT SON DURUM NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar en kısa sürede sorunlarının çözülmesini beklese de bugün itibaren sorun 25. Yılını doldurdu. 25 yılın sona ermesine rağmen EYT’de bir çözüm bulunmadı. Çözüm bulunamadıkça da işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Son olarak EYT sorununu çözmek için Finlandiya formülü önerildi.

EYT İÇİN FİNLANDİYA FORMÜLÜ NEDİR?

9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar hala EYT sorunu ile karşı karşıyalar. Finlandiya ve Almanya’da da emeklilik yaşı 65 ve 67’yi buluyor. Türkiye’de ise 2008 yılı sonrası için 61 (erkek) ve 58 (kadın) yaş şartı bulunuyor. Finlandiya’da emekliliğine 2 yıl kalan yüzde 4, 3 yıl kalan yüzde 6 daha az maaşı kabul etmesiyle beraber emekli olma fırsatı yakalıyor. Türkiye’de de bu formülün uygulanması bekleniyor.

AF YASASI SON DURUM NEDİR?

Şuan da af yasası hakkında herhangi bir gelişme bulunmuyor. TBMM açılmasıyla beraber bu konunun da masaya yatırılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı