Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'nden tüm otomobil sahiplerini ilgilendiren trafik cezasıyla ilgili bir karar geldi. Kararda, fahri trafik müfettişinin elinde herhangi bir görüntü bulunmadan sürücüye kestiği 314 liralık ceza iptal edildi.

Nuran Özdemir isimli bir sürücü 'Fahri Trafik Müfettişi' tarafından "şerit değiştirmeden önce diğer araçların emniyetle geçişini beklemediği" gerekçesi ile 314 lira para cezası aldı. cezaya itiraz eden Özdemir, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu. Avukat olan Nuran Özdemir'in itiraz dilekçesini değerlendiren hakimlik emsal niteliği taşıyan bir karara imza attı.

Nuran Özdemir, mahkeme sunduğu dilekçesinde, fahri trafik müfettişinin iddia ettiği trafik ihlalini yapmadığını, ve bu durumun aksini ispatlayacak elinde ne görüntü ne fotoğraf ne de başka bir somut delil bulunmadığını belirtti. Kesilen cezanın ispatını isteyen Özdemir'in itirazını değerlendiren Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği ise, söz konusu davaya ilişkin verdiği kararında, idari yaptırım kapsamında giren kabahatin işlendiğini ispatlayacak davranışın yer ve zaman gösterilmesi kaydıyla bir açıklamanın zorunlu olduğu, aksi takdirde kamu otoritesinin tek taraflı gıyaben tutulan tutanaklarında hukuka uygunluk karinesinden kesinlikle yararlanamayacağı hatırlatıldı.

Kararda ayrıca, denetime elverişli olarak elde bilgi, belge ve açıklamayla kişinin hangi sebeple bir yaptırıma maruz bırakılmasının öğrenmesinin mümkün olacağı, böylelikle kamu gücünü kullanan şahısların keyfi davranışlar içine girmemesinin önüne geçileceği vurgulandı.

Gözden kaçırmayın

Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı! Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı!

trafik cezası iptali

BELGE İSTENME ŞARTI

Fahri trafik müfettişlerinin, kolluk görevlileri gibi araçları durdurma yetkilerinin olmadığının vurgulandığı kararda müfettişlerin idari kararlarıyla ilgili yapılacak denetimlerin belgelenmesi gerektiğinin altı çizilerek, kararda müfettişlerin teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanarak mümkünse kendisini ve sürücüleri tehlikeye atmadan elektronik cihazla kayıt yaparak cezai ilme uygulayabilecekleri ifade edildi.

314 LİRALIK CEZA İPTAL EDİLDİ

Hakimlik, kararın sonunda somut delillere dayanılmadığını gerekçe göstererek Nuran Özdemir'e kesilen 314 liralık cezanın iptalini istedi.