Google tarafından alınan bir kararda reşit olmayan çocukların ebeveynlerine fotoğraflarını arama ve hatta kaldırma hakkı tanınmasına izin verildi.

Gözden kaçırmayın

Gossippasta Hesabına Ne Oldu? Gossip Pasta İnstagramı Neden Kapandı? Gossippasta Hesabına Ne Oldu? Gossip Pasta İnstagramı Neden Kapandı?

Google, başlattığı bir çalışmada sisteme yeni bir özelliği getirmeye hazırlanıyor. 18 yaşından küçüklerin ebeveynlerini sevindirecek olan bu gelişmede ebeveynler istedikleri takdirde fotoğraflara erişim sağlayarak kaldırma hakkına da sahip olacaklar.

Google'ın fotoğraf silme hakkı

18 yaş altında olan kullanıcılar için ek korumalar oluşturmak için yeni bir özellik geliştirme içerisinde olan Google, yeni gizlilik seçeneğini Ağustos ayında duyurmuştu. Çalışmaların erdeyse tamamlandığı özelliğin ise kısa bir süre sonra hayata geçirilmesi planlanıyor.

YENİ ÖZELLİK 'YOUTUBE ÇOCUK'

Google, sistem içerisine bir önlem olarak ‘YouTube çocuk’ içeriğini de aldı. 18 yaş altı kullanıcıların ebeveynleri tarafından doldurulacak olan istek formu ile Google’dan bir fotoğraf, arama sonuçlarından çıkarması istenecek. Gelen tüm istekleri incelemeye alacak olan Google, gerektiğinde ek doğrulama sorularıyla isteği takip te edecek.

Google'ın fotoğraf silme hakkı-1

Fakat şirket tarafından yapılan açıklamada bu durumun kaldırılması istenilen fotoğrafın internet sonuçlarında tamamen kaldırılacağı anlamına gelmediği, insanların o içeriğin tamamen siteden kaldırılması için bir web sitesinin yöneticisiyle iletişim kurması gerektiği belirtildi.