Gündem

Google’dan Aşık Veysel’in 123. Doğum Günü Jesti! Aşık Veysel Doodle Oldu! İşte Hayatı ve Eserleri!

Ülkenin en kıymetli ozanlarından olan Aşık Veysel’in  doğum gününü sevdikleri haricinde unutmayan birileri daha vardı.Bu yıl 123. yaşı hatırlanan ve acısı hiç unutulmayan Aşık Veysel’in adı şimdi sadece Türkiye’de değil Dünyada’da bir kez daha geçmektedir. Elinden sazını hiç düşürmeyen Merhum Aşık Veysel bu profili ile  doğum gününde artık google arama sayfasında doodle olarak büyük ozanlığını bir kez daha gözler önüne serdi. 

AŞIK VEYSEL’E BÜYÜK JEST

 Google ünlü ozan Aşık veysel’in doğum gününü unutmayarak büyük bir jeste imzasını attı. Google arama için girenler Aşık Veysel’in doğum gününe özel hazırlanan resmi görecekler.  Doğum gününün yıldönümüne doodle logosu yapılan değerli sanatçı Aşık Veysel bir kez daha unutulmadığını gösteriyor.  Kıymetli ozan Aşık Veysel 21 Mart 1973 yılında aramızdan ayrılmıştı. 44 yıl önce vefat eden Veysel’in tüm eserleri yediden yetmişe yeni kuşaklara aktarılarak devam ediyor. 

 AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU KİMDİR?

25 Ekim 1884 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Aşık Veysel olarak bilinen ismi gerçekte Veysel Şatıroğlu’dur. Annesinin adı Gülizar , babasının adı Ahmet Beydir.  O dönemlerde yaygın olan çiçek hastalığı nedeniyle iki kız kardeşini yiitren Aşık Veysel  7 yaşında aynı rahatsızlıktan dolayı tek gözünü kaybetti. İlerleyen zamanlarda sağ gözünü de kaybeden Veysel,  tamamen görmemeye başladı. Bu duruma çok üzülürken, babasının ona hediye ettiği saz ile müzik dünyasına ilk adımı atmış oldu. Sayısız birirbinden güzel türkülere ve sözlere adını altın harflerle yazdıran Aşık Veysel, unutulmayacak ozanlar listesinde ilk sıraya oturdu. 

İLk olarak bağlamayı babasının arkadaşı Çamşıhılı’dan öğrendi. Sonrasında başkalarına ait olan  türküleri çalmaya başlayan Aşık Veysel 40 yaşındna sonra kendi yazdığı eserleri çalmaya başladı. Kısa sürede herkesin kabninde taht kurmayı başaran Veysel Atatürk için söylediği türkü ile namına nam kattı.  İki gözü görmemesine rağmen özellikle aşıkların kalbine dokundu. 

Büyük ozan 24 Mart 1973 yılınd aakciğer kanseri neneniyle vefat etti

ESERLERİ

Ala Gözlü Benli Dilber

– Aşkın Beni Elden Ele Gezdirdi 

– Beni Hoş Görme Gardaşım

– Bir Derd Ehli Bulsam Derdim Söylesem

– Bir Küçük Dünyam Var İçimde

– Derdimi Dökersem Derin Dereye

– Dostlar Beni Hatırlarsın

– Gönül Bir Güzeli Sevmiş 

– Hepimiz Bu Yurdun Evlatlarıyız

– Kara Toprak

– Memlekete Destan Oldum 

– Sen Bir Ceylan Olsan Ben De Bir Avcı 

– Senlik Benlik Nedir Bırak

– Sen Olmasan 

– Uzun İnce Bir Yoldayım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı