Teknoloji

Google'dan akıllı cep telefonu kullanıcılarına virüs uyarısı!

Akıllı cep telefonlar her ne kadar yaşamı kolaylaştırsa da birtakım tehditleri beraberinde getiriyor. Son olarak Google’ın yaptığı açıklamada cep telefonlarına yüklenen bazı uygulamaların virüs içerdiği belirtildi. Ayrıca ücretsiz uygulamaların bu konuda daha riskli olduğu da vurgulandı.

Güvenlik uzmanları da milyonlarca telefonda yüklü olduğunu belirttiği bazı uygulamalar için uyarılarda bulundu.

Google Play mağazasında zararlı yazılım barındıran ilk uygulama CamScanner olarak ifade edildi. Mağazada PDF dokümanlarını tarayan ve metne aktarabilen bu popüler uygulamanın 2010 yılından beri 100 milyon kullanıcı tarafından indirildiği belirtiliyor. Bu uygulamanın farklı bir reklam kütüphanesini kullanarak zararlı kodlar dağıttığı tespit edildi. Söz konusu kodlar ayrıca sahte reklam tıklamalarına da neden oluyor. Kullanıcılar bu reklamlarla ücretli aboneliklere yönlendiriliyor. Son olarak bu uygulama uzak sunuculara bağlanabilme özelliğine sahip.

Google’ın akıllı cep telefonlarına indirilmemesi gerektiğini söylediği diğer uygulamalar ise Background Replacement, Blur Photo Editör ve Color House 2019 olarak sıralanıyor.

Akıllı cep telefonlarında bu uygulamalardan herhangi birini kullanan kişilerin mutlaka uygulamayı silmesi ve bu sayede cihazlara bulaşabilecek virüslerden arınması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı