Teknoloji

Google Asistan Tüm Telefonlar için yayınlanacak

Google’ın yapay zekası olan ve sadece kendi ürünleri olan Pixel ve Pixel XL’de kullanılabilen uygulamanın ilerleyen günlerde tüm telefonlarda kullanılacağı bilgisi edinildi.

Uygulamanın çeşitli telefonlarda denendiği fakat Android 6.0.1 Marshmallow yüklü olan Galaxy Note 5’de çalışırken, 7.1.1 Nougat yüklü Nexus 6P’de çalışmaması çeşitli yorumları da beraberinde getirmişti. Samsung’un Galaxy S8 modelinde Asistan’ın yüklü olarak piyasaya çıkacağının kesinleşmesinin ardından, Android kullanıcılarının da kullanabileceği bilgisi ve uygulamanın beta sürümünün piyasaya çıkacağı uzmanlar tarafından duyuruldu.

Google Asistan nedir;

Asistan, gün içerisinde ihtiyaç duyulan bilgileri, otomatik olarak hiç bir şey yapmamıza gerek kalmadan telefonumuzun ekranına getiren ve aynı insan zekası gibi çalışmakta olan, hayatımızı kolaylaştırma konusunda iddialı olan bir uygulama. Resmi olarak Türkiye’de kullanılamıyor.

Bunun sebebi ise uygulamanın kullandığı servisler için gereken verilerin sağlıklı olarak sağlanamaması idi. Fakat aynı şekilde çalışan Google Now uygulaması ile Türkiye’de bu sisteme ulaşmak mümkün.

Google ayarlarınız üzerinden uygulama dilini İngilizce olarak ayarlasanız Google Now ayarlarınız kullanıma açılmış olacaktır. Sonrasında Google Now’u indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamanın Türkiye’de resmi olarak çıkmadığını hatırlatmak isteriz. Uzmanlar bu şekilde yapılabilecek değişiklikler ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı, varsa bir eksiklik Google’ın zaten bu konuda büyük önlemler alabileceğini dile getirmekteler. İsterseniz uygulamayı kurduktan sonra tekrar dil ayarlarınızı Türkçe olarak değiştirme imkanınız var. Lakin uygulama lokasyon üzerinden zaman zaman kullanıcılarına sorunlar yaşatabiliyor.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı