Maddi durumu yetersiz olan ihtiyaç sahibi öğrenciler maalesef ki günümüz koşullarında hayatlarına devam etmekte eğitim almakta zorlanıyor. Özellikle ailelerinin de maddi durumu yerinde olmayınca gençler okulu bırakma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor. 18-25 yaş arası gençlerin maddi ihtiyaçlarını karşılamak üzere birçok kurum ve kuruluş devreye girdi. Gerek devlet kurumlarından gerekse özel vakıflardan burs alarak eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Maddi anlamda gelir isteyen öğrencilerin başvuru yapabileceği kurumları bizde araştırdık. Öğrencilere burs veren karşılıksız maddi destek sağlayan kurumların listesi haberimizin devamında…

genclere-buyuk-mujde-18-25-yas-arasi-herkes-alabiliyor-basvuru-yapana-karsiliksiz-geri-odemesiz-3

İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE KAYMAKAMLIK BURSU

Ekonomik koşulları kötü olan ihtiyaç sahibi öğrencilere kaymakamlıklar maddi destek sağlıyor. İlkokuldan lisans eğitimine kadar birçok farklı kademede öğrenci başvuru yapmaları durumunda Kaymakamlık bursu alabiliyor. Kaymakamlıkların öğrencilere verdiği burs tutarları değişiyor. Kaymakamlıklar ilkokul ve ortaöğretim öğrencilerine 500 TL burs verirken lisans ve lise öğrencilerine ise en düşük 456 TL ile 900 TL arasında burç sağlıyor. Kaymakamlıktan burs almak isteyen öğrenciler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru işlemlerini tamamlayabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, örgün öğretime devam eden, maddi durumu yerinde olmayan tüm öğrenciler burs için Kaymakamlığa başvuru yapabiliyor.

genclere-buyuk-mujde-18-25-yas-arasi-herkes-alabiliyor-basvuru-yapana-karsiliksiz-geri-odemesiz-2

TÜRK EĞİTİM VAKFI (TEV) ÖĞRENCİ BURSU BAŞVURUSU

Türk Eğitim Vakfı zaten kuruluş amacı olarak öğrencileri desteklemek için kurulmuştur. Tüm öğrencilere Türk Eğitim Vakfı tarafından karşılıksız ve geri ödemesiz burs sağlanmaktadır. Türk Eğitim Vakfı mesleki ortaöğretim öğrencilerine 350 TL, üniversite öğrencilerine 800 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1200 TL doktora öğrencilerine 1600 TL burs vermektedir. Türk Eğitim Vakfı burs ondan faydalanmak isteyen öğrencilerin başvuru şartları ise şu şekildedir; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, maddi desteğe ihtiyacı olmak, herhangi bir işte çalışmıyor olmak, Örgün eğitime devam ediyor olmak, Herhangi bir kamu ya da özel kurumdan burs almıyor olmak.

genclere-buyuk-mujde-18-25-yas-arasi-herkes-alabiliyor-basvuru-yapana-karsiliksiz-geri-odemesiz-1

SABANCI VAKFI ÖĞRENCİ BURSU

Sabancı Vakfı da üniversitede okuyan öğrencilere burs vermeye devam ediyor. Ancak Sabancı Vakfı'nın desteklediği bölümler ve üniversiteler farklılık gösterebiliyor. Sabancı Vakfı'nın 2021 yılı için belirlediği burs tutarı 900 TL olarak açıklandı. Öğrencilere burs vermek amacıyla kurulan Sabancı Vakfı her yıl yaşam koşullarına göre verdiği burs tutarını değiştiriyor. 2021 yılı için Sabancı Vakfı'nın belirlediği üniversiteler Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Cerrahpaşa Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ, Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi olarak belirlendi. Burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler Sabancı Vakfı'nın resmi internet sitesini ziyaret edebilir. Sabancı Vakfı bursu her yıl 9 ay süre ile ödeniyor.