Bankalar verdkleri paranın geri dönüşünü almak ve kendilerini garantide hissetmek için kredi çekecek olan vatandaşlara çeşitli prosedürler sunuyorlar. Öncesinde vatandaşın gelir durumu, bankalarla yapmış oldukları daha önceki çalışmalar, kefil gibi pek çok şart sorgulanmaya başlıyor. Bu şartları sorunsuz ve eksiksiz bir şekild eyerine getiren vatandaş bankadan kredi kullanmaya hak kazanıyor. 

Alınan kredi miktarının aylık taksitlerinin bu süreç içerisinde vatandaşın maaşı ile ödeyip ödemediğini anlamak için kendilerine yönelik bir teminat istedikleri belirlendi. Bununla birlikte bankalar gelir belgesi istemektedirler. Ancak bordrosuz olarak çalışan esnaf, çiftçi gibi meslekler bu konuda çeşitli sıkıntılar yaşamaya devam ediyorlar. 

AKBANK, ODEABANK, ING BANK GELİR BELGESİ İSTEMİYOR!

Bankaların çalışma prensipleri ortak olsa da müşteri portföyünü genişletmek ve daha çok kişiye hitap edebilmek için genellikle zaman zaman çeşitli farklılıklar gösterilebiliyor. Bu durumda kredi puanı yüksek, daha önce bankalarla sorunsuz bir şekilde çalışmış olan vatandaş hem kredi tutarı hem de kredi şartları açısından sorun yaşamıyor. 

Kredi puanı yüksek ve bankaların gözünde üst sıralara yerleşmiş olan bir müşteri gelir belgesi durumunda da sorun yaşamıyor. Gelir belgesi olmadan kredi verecek bazı bankalar açıklandı. Bunun için şubeye gitmeye gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde kredi çekilebilecek. Ayrıca kredi notu yüksek vatandaşlar düşük faiz seçeneklerinden de faydalanabiliyorlar. 

Genellikle müşterisi olduğunuz bankaya giderek kolay başvuru yapabilir, banka şubesine gitmeden internet bankacılığı üzerinden banka kredi fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

KEFİLSİZ VE GELİR BELGESİZ KREDİ VEREN BANKALAR

4-16

Daha önce bankalarla çalışmış ancak ödemelerde çeşitli sorunlar yaşadığı için kredi puanı düşmüş olan kişilere de bazı bankalar hazırladıkları kampanyalar dahilinde kredi vermeye devam ediyor. ÜStelik gelir belgesi ve bir kefil istemeden!

ING Bank, Odeabank, Akbank ve Türkiye Ekonomi Bankası kefil şartını kaldırmış vatandaşın işini kolaylaştırmayı tercih etmiş bankalar arasında yer alıyor.