Ekonomi

Gece Yarısı Müjdeli Haber Geldi: Kimlikle Başvuranlara 3 Bin 500 TL Ödeme Yapılacak! T.C Vatandaşı Olmanız Yeterli…

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Eylül ayına girilmesiyle beraber evde bakım maaşı yatan iller listesi aramaları hız kazandı. Herkes dört gözle bakım maaşlarının yatmasını bekliyor.

Her ayın 15’i ila 31 arasında yatan ve güncel miktarı 3.400 tl olan evde bakım maaşının Eylül ayı içerisinde hangi tarihte yatacağı henüz belli değil. Fakat Eylül ayının sonlarına doğru ücretlerin tüm iller kapsamında yatırılması bekleniyor. Böylece hem evde bakımı yapılan kişiler hem de bu bakımı üstlenen kişiler rahat bir soluk alabilecek. İşte merakla beklenen liste ve evde bakım hakkında detaylar.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle son birkaç senedir yoğun ilgi gören ve oldukça yerinde bir uygulama olan evde bakım hizmetleri ve bakımı üstlenen kişiye ayrılan ödenek sayesinde bakım hizmetleri de sıkı bir esasa bağlanmış oldu. Peki evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? Evde bakım maaşı başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Fakat belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartların başında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen gelir kriterinin altında veya sınırında olmak gerekmektedir. Aynı zamanda bir sağlık raporu ve doktor kontrolü sonrasında hasta hakkında bakıma muhtaç belgesi alınması gerekiyor. Hastalık haricinde ağır engel taşıyan kişilerin bakımları için de aynı kriter ve raporlar söz konusu. Bu şartları yerine getiren herkes Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl/İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Merakla beklenen evde bakım maaşı yatan iller sorgulaması nasıl yapılır? Bunun oldukça basit üç yolu bulunmaktadır. İlki E-devlet üzerinden sorgulamadır. E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesine tıklayarak maaş durumu ve iller hakkında oldukça detaylı net bilgileri 7/24 bulmanız mümkündür. Ayrıca sitemizi takipte kalarak kolaylıkla bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür. Üçüncü yol ise telefonunuzun mesaj kısmına “BAKİYE” yazarak 4747’ye yollayabilirsiniz. 1 dk ile 3 dk arasında değişen bir sürede tarafınıza bilgilendirme mesajı gelecektir. Ayrıca bu mesajı atmanız durumunda standart SMS ücreti varsa SMS haklarınız üzerinden yoksa tarifeniz üzerinden yapılacaktır.