Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, şehit yakınları ve gaziler için ÖTV’siz araç hakkı ile 177 bin lira faizsiz konut kredisi imkanlarından bahsetti.

Gözden kaçırmayın

Son Dakika: 4425 numarasına mesaj atanlara 30.000 40.000 50.000 TL Ödeme Verilecek! Son Dakika: 4425 numarasına mesaj atanlara 30.000 40.000 50.000 TL Ödeme Verilecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ‘19 Eylül Gaziler Günü’ dolayısyla yaptığı açıklamada, şehit yakınları ve gaziler için sunulan ÖTV'siz araç hakkı ve Faizsiz konut kredisi imkanlarına ilişkin dikkat çeken sözler sarf etti. 

Engellilik oranı yüzde 90’nın üzerinde olan ve özel donanımlı araç kullanması gereken gaziler ile şehitlerin bir yakınının Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinden yararlanabileceğini belirten Bakan Yanık, “Şehitlerimizin bir yakını, ayrıca engellilik oranı yüzde 90 veya daha fazla olan malul gaziler ile bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun özel tertibat yaptıran gazilerimiz için bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV muafiyeti sağlanmaktadır” dedi.

Faizsiz 177 bin lira konut kredisi

Bakan Yanık, şehit yakınları ve gazilerin bir konut ile sınırlı olmak üzere faizsiz konut kredisi hakkı bulunduğunu da hatırlatarak, 2021 yılı için bu kredi miktarının 177 bin lira olarak belirlendiğini bildirdi. Gazilere sıra tahsisli kamu konutlarında ek 40 puan verildiğini belirten Yanık, ayrıca evde kullanılan elektrik ücretinde yüzde 40, su ücretinde yüzde 50 indirim uygulandığını ifade etti.

Eğitim-öğretimde ücret muhafiyeti

Şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarına üniversitelerde açıköğretim ve ikinci öğretimde katkı payı/ öğretim ücreti muafiyeti sağlandığını da kaydeden Bakan Yanık, “Şehit ve gazilerimizin çocuklarının geleceğe daha iyi hazırlanabilmelerine önem veriyoruz. Şehit ve gazi çocuklarımız, özel ortaöğretim kurumlarının yüzde 3’lük ücretsiz eğitim kontenjanından yararlanabiliyorlar” ifadelerine yer verdi. 

46 bin 127 istihdam

Bakan Yanık, kamuda istihdam imkanına ilişkin ise şu bilgileri verdi;

“2002 yılında şehit yakınlarımız için 1 kişilik olan istihdam hakkını 2’ye çıkardık. Gazi ve gazi yakınlarımız gibi vazife malulü ve sivil terör mağdurlarının malullerine de 1 istihdam hakkı getirdik. 16 Eylül 2021 Perşembe günü yaptığımız 278 atama ile kamuda istihdamı sağlanan şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın sayısını 46 bin 127’ye ulaştırdık.”