Öncelikle dünya çapında en saygın yayın olarak kabul edilen ve ekonomistlerin yakın markajındaki Financial Times, Türkiye'deki aralık ayı ve yıllık enflasyon oranın açıklanmasının ardından paylaştığı analizde, "Nisan ve Mayıs aylarında enflasyon yüzde 42'yi görebilir" dedi.

Eylül 2002'den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak tarihe geçen rakamları olan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre aralık ayında aylık bazda yüzde 13,58 artarken, yıllık enflasyon yüzde 21,31'den, yüzde 36,08'e yükselmişti.

Her ne kadar ülke içerisinde paylaştığı veriler tartışma yaratıp güvenilmez bulunsa da dünya basını bu rakamları baz aldı ve buna göre de uzmanlar Türkiye ile ilgili kapsamlı raporlar hazırladılar.

ulke-battigi-icin-dolar-cikiyor-H1349029-11

İngiltere merkezli Financial Times, açıklanan enflasyon verilerine ilişkin yaptığı analizde; enflasyon oranı hesaplanırken temel giderlerdeki büyük artışın enflasyona etkisi hatırlatılarak, "Analistlerin yüzde 30'luk konsensüs tahmininden daha yüksek olan Aralık ayı enflasyon oranı, yıllık yaklaşık yüzde 54 artan ulaşım maliyeti ile yüzde 44'e yakın yükselen yiyecek ve içecek fiyatlarındaki büyük artışlardan kaynaklandı" dedi.

Yayınlanan analizde, 2021'de dolar karşısında yüzde 45 değer kaybeden Türk lirasının işletmelere verdiği hasarın göstergesi olarak, üretici fiyat endeksinin yıllık yüzde 80 çıktığına işaret edildi. Buna göre ise enflasyonun bu yılın gelecek aylarında da devam edeceği kaydedilirken "İstanbul'daki HSBC analisti İbrahim Aksoy, enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da artmasının muhtemel olduğu konusunda uyardı ve Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık yüzde 42'ye ulaşacağını tahmin etti" satırlarına yer verildi.

Paylaşılan analizde ayrıca çarpıcı ve dikkat çekici şekilde, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın gerçek enflasyon oranının resmi rakamların bile üzerinde olduğunu öne sürdüğü konuşmasına da yer verilirken Babacan’ın ülkenin istatistik kurumunu "sayılarla oynama enstitüsü" olarak nitelendiği cümlesi de aktarıldı.  

Ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan korkutan dolar tahmini: 'Dolar/TL'de 20 ihtimal dahilinde!'

Financial Times analizinde dikkat çeken önemli bir bölüm ise gerçekleşen asagri maaş zammı oldu. Yüzde 50'lik bir artış sonrasında ekonomistlerin, "en düşük ücretli işçilere yönelik artan yaşam maliyetlerinden korunmak için ücret artışının gerekli olduğu, ancak bu kadar büyük bir artışın enflasyonist baskı olacağı ve fiyat artışlarının kontrolden çıkma riskiyle karşı karşıya kalacağı" söylendi.

Financial Times’ın analizine paralel olarak ise dikkat çeken bir isim de ekonomi gündemine dair yaptığı açıklamalarla sık sık gündeme gelen Ekonomist Evren Devrim Zelyut oldu.

5 yıllık borsa tecrübesine ve banka aracı kurumda 10 yıllık bir birikime sahip ekonomi lisansı, yüksek lisans derecesi, sermaye piyasası kurulu lisansına sahip Evren Devrim Zelyut uzmanlar arasında öne çıkan isimlerden bilindiği üzere.

“Üzerimizdeki sefalet baskısı daha da artacak” diyen Ekonomist Evren Devrim Zelyut da 12 aylık sürede dolar/TL için 20,25 TL hesaplaması yaptı.

"Bu enflasyona göre ileri tarihli kur hesabı yaparsak, 13,5 spot kurun en az enflasyon kadar değer kaybı yaşaması beklenirse, 13,5x0,5 = 6,75 kayıp oluşacaktır. 12 aylık sürede 13,5+6,75 = 20,25 TL gibi bir kur rakamı karşımıza çıkabilir" diyen Zelyut 20 Aralık’ta alınan kur korumalı TL mevduatı sonrası da aslında birçok uzman tarafından da 18 TL üstü dolar kuru tahminini yineleyerek tüm dikkatleri bu rakama çevirdi.

“Yani mallar daha firmadan çıkmadan %80 zam yemiş. Alt sektörlere baktığımızda durum tam bir felaket… Kok ve rafine petrol ürünleri %161,88, ham petrol ve doğal gaz %138,51, ana metaller %130,91 ile en fazla artan sektörler oldu. Peki bu ne anlama geliyor? Ülkede üretici fiyatları %80 artmışsa bunun tüketiciye yansıması dedikleri gibi %36 olur mu?” diyen Zelyut yaptığı açıklama ile de dikkat çekti.

Son olarak ise konu ile ilgili çarpıcı bir mantık açıklamasını şu sözlerle anlattı Zelyut “Elbette ki üretici fiyatı 80 artmışsa bunu tüketici en az 82-83 olarak hisseder. Bugün Türkiye'de gerçek enflasyon dedikleri gibi 36 değil 80 üzerindedir…”