Garanti Bankası yeni kredi kampanyasının detayları ile birlikte kredi çekecek ancak ödemeler konusunda endişe yaşayan vatandaş için ödeme ertelemeli kredi kampanyası hazırladı. İhtiyaç kredisi özellikle esnaf ve KOBİ için nefes olacak. Pandemi nedeniyle olumsuz etkilenen KOBİ’ler bu süreçte hem ihtiyaçlarını karşılarken bir süreliğine de olsa ödemeleri düşünmek zorunda kalmayacaklar.

6 AY SONRA ÖDEMELİ İHTİYAÇ KREDİSİNE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

garanti-bankası-kredi-1

Nefes Kredisi adı altında geçen krediye KOBİ’ler katılım gösterebilecek. Alınacak olan kredinin ödemeleri ise bu süreçte 6 ay sonra başlayacak. Ancak her KOBİ başvuru yapamayacak. Garanti Bankası konu hakkındaki şartları açıkladı. Nefes Kredisi almak isteyenlerin;

  • TOBB üyesi olmaları,
  • Bağlı oldukları odadan ya da borsadan faaliyet gösterdiklerine dair bir belge almaları,
  • 2020 rakamlarına bakıldığı zaman kurumlar beyannamesine göre net satış rakamının 10 milyon ve altında olması,
  • 2020 rakamlarına göre pandemi döneminde bir önceki yıla göre net satış rakamlarında yüzde 25 oranında bir azalma olan,
  • KOBİ ve tüzel kişiler sınıfında olan kişiler kredi kampanyasından yararlanabilecekler ve kolaylıklar başvuru yapabilecekler.

GARANTİ BANKASI NEFES KREDİSİ ŞARTLARINI AÇIKLADI

Garanti Bankası tarafından başlatılan nefes kredisi kampanyasının detayları da belli oldu. KOBİ ve esnafların yıllık satış tutarlarına göre kredi miktarı belli olacak. 1 milyona kadar olan işletmeler 50 bin lira kredi alabilecekler. 10 milyona kadar satış gerçekleştirmiş olan kurumlar ise 200 bin liraya kadar kredi kullanabilecekler.

Ödemeler ise eşit taksitlerle ödenecek. Ödeme vadesi 12 ay olarak belirlendi. Ancak bu süreçte 6 ayının geri ödemesiz olduğu belirtildi.