Koronavirüs pandemisiyle dünya ülkelerinin sınavı devam ederken, tüm ülkelerde aşılama çalışmalarına rağmen hastalık yayılmaya  ve günlük vaka sayılarında rekor haberleri gelmeye devam ediyor. 

Günlük vaka sayıları rekora koşuyor

Son olarak hastalıktan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Fransa'da geçtiğimiz aylarda başlayan normalleşmenin faturası ağır olmaya başladı.Vaka ve can kayıplarının arttığı ülkede, Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 59 bin 19 yeni vaka tespit edilmesi ile Kasım 2020‘den bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldığını açıkladı. Böylece Fransa’da salgının başlangıcından bu yana kayıtlara geçen toplam vaka sayısı 7 milyon 987 bin 591’e ulaştı.

Son 24 saatte 172 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, virüs kaynaklı toplam can kaybının 119 bin 899'a yükseldiği aktarıldı. Ülke genelinde 2 bin 351’i yoğun bakımda olmak üzere toplam 12 bin 714 kişi hastanelerde tedavi görüyor.

Gece kulüpleri kapanıyor

Ülkede geçtiğimiz haftalarda artan vakalar karşısında yeni kısıtlamalar devreye alınmıştı.Ayrıca ülkedeki okullarda sağlık protokolü 3. seviyeye yükseltilerek yarından itibaren öğrenciler ve personel için sınıf dışında da maske takmak zorunlu olacak. Mümkün olan bütün iş yerlerinde haftada en az 2 gün evden çalışmaya çağıran hükümet, gece kulüplerini 10 Aralık Cuma gününden itibaren 4 hafta boyunca kapatmaya karar verdi.